Jeep i uniformy byly ze sbírky Jiřího Svobody, předsedy Klubu vojenské historie v Rakovníku: „Představuji tady uniformy britské a americké armády a její protivníky, uniformy vojáků německé armády. Do britských vojenských složek musíme počítat také kanadská a australská vojska."

Mezi vystavenými uniformami a doplňky výstroje bylo i několik zajímavých kousků. Například uniforma jednotek britské Royal Air Force (RAF), kterou oblékl Martin Dejdar. Ovšem ne při natáčení seriálu Zdivočelá země, ale při uvádění prvního a zároveň posledního reprezentačního plesu pilotů RAF v roce 2003 ve Slaném. Tam se Jiří Svoboda setkal například s generálem Peřinou, generálem Fajtlem, generálem Bočkem.

„Bylo to velmi příjemné setkání s milými lidmi. Povídali jsme si a oni vzpomínali na letecké bitvy. Byli rádi, že jsme se tam sešli," vzpomínal Svoboda.

Jiří Svoboda se ale nezabývá jen historií druhé světové války. „Zajímám se o první světovou válku až po současnost. V té první bojoval můj děda v italských legiích. Dvacet let mezi válkami není žádná doba, takže jsem vlastně „přeběhl" z té první do druhé. Nejprve jsem sehnal pár uniforem a pak se postupně začala sbírka rozrůstat."

Sehnat uniformy je ale dnes docela oříšek. Spíše se podle zkušenosti Jiřího Svobody seženou uniformy zahraniční, protože naše československá armáda dříve vše dokonale likvidovala. Naše uniforma z padesátých let se nedá sehnat, ale originál druhoválečné americké ano. Nakupují se příležitostně na různých burzách i na internetu a občas se tam objeví unikátní kousky.

Ve sbírce má Jiří Svoboda například uniformu po Prušilovi, který létal ve druhé světové válce s 98. smíšenou perutí RAF. Pilot se vrátil do Čech až ve vysokém věku. Když zemřel, uniforma se objevila v Buštěhradě spolu s letní a slavnostní uniformou. Majitel chtěl nejdříve vše spálit. Pak mu někdo poradil, že ji může prodat. To chtěl a za celkem velké peníze. Jiří Svoboda ji nakonec koupil za velmi slušnou částku.

Sběratel se také zaměřil na americkou armádu, protože čtyřicet let se tvrdilo, že nás osvobodil jen Sovětský svaz. „Chtěl jsem ukázat, že nás osvobodily i jiné státy. Proto jezdím každý rok do Plzně, kde se setkávám s veterány druhé světové války. Škoda je, že jich přijíždí každý rok méně," podotkl Svoboda.