A důvod?

Předseda rakovnické ODS a také starosta města Zdeněk Nejdl již dříve jako důvod vyloučení uvedl nerespektování usnesení rady rakovnické ODS, a tím pádem i porušení stanov strany.

S tím však ani jeden z vyloučených členů nesouhlasí. Nikdo jim přesný důvod neřekl. „Ptala jsme se na konkrétní usnesení, které jsme porušili. Chtěla jsem vědět, čeho jsme se dopustili. Nikdo nám však neodpověděl,“ řekla Pavlína Čiberová.

„Žádné konkrétní prohřešky či projev neloajality vůči ODS, které by zakládaly možnost pro ukončení mého členství podle stanov, nebyly předloženy,“ podivoval se Rudolf Pánek.

Kritikou nešetřil ani Jaromír Tupý, až do čtvrtka služebně i fyzicky nejstarší člen rakovnické ODS. „Důvody k vyloučení, uváděné předsedou ODS Nejdlem jako 'porušování stanov ODS', jsou směšné a zakládají se pouze na jeho pocitech. Činnost současného vedení ODS v čele s předsedou Zdeňkem Nejdlem je založena na lži, kádrování a příkazech, co smím nebo nesmím dělat ve svém volném čase, co smím nebo nesmím říkat či psát, s kým smím nebo nesmím komunikovat a snad i určování, co si smím myslet,“ vzkázal na adresu vedení ODS v Rakovníku Jaromír Tupý. Zbraně nehodlá Čiberová složit ani po vyloučení.

Chce se odvolat a zůstat tak i nadále členkou ODS. Vadí jí, že aniž by si sněm vyslechl jakékoliv informace, tak již bylo dopředu o všem rozhodnuto. „Odvolám se, nejde mi o členství jako takové, popravdě ve skupině těchto lidí nemám zájem se dál angažovat, nicméně členkou ODS bych ráda zůstala,“ uvedla Pavlína Čiberová.

Místní sněm rakovnických občanských demokratů (ODS) sice trio údajných rebelů vyloučil, nikoho však svým usnesením nepřekvapil.
V tajné volbě o vyloučení Rudolfa Pánka, Pavlíny Čiberové a Jaromíra Tupého z řad rakovnické ODS, hlasovali téměř všichni pro ukončení jejich členství.

„Není pravda, že by všichni hlasovali pro ukončení členství, ale většina takto hlasovala,“ upřesnil informace předseda místního sdružení Zdeněk Nejdl. Tím tak vyvrátil včerejší zprávu, že místní sněm rozhodl jednohlasně. „Výsledek hlasování jsem očekával, ale přesto mne překvapil,“ řekl Jaromír Tupý a dodal: „Překvapený a zklamaný jsem z toho, že dvacet členů ODS ze třiceti hlasujících na tuto nečistou a pro ODS nebezpečnou hru přistoupilo. Návrhem předsedy Nejdla na moje vyloučení po mém dvacetiletém působení v ODS nejsem překvapený, očekával jsem ho s vědomím, že jsem se stal svými názory nebezpečným pro další politickou i občanskou kariéru Zdeňka Nejdla i dalších v radě Místního sdružení ODS.“

Ani Pavlínu Čiberovou rozhodnutí sněmu nepřekvapilo. Ta Deníku řekla, že při vzpomínce na minulá různá jednání, která byla ve stylu „Už abychom byli všichni doma“, jiný výsledek než ukončení členství neočekávala.

„Nejsem zklamaná z faktu, že mi bylo ukončeno členství, jsem zklamaná z vědomí toho, v jakém velkém až ošklivém stavu je morální postoj členů zdejší ODS, kteří aniž by vyslechli nějaké informace, měli již dopředu rozhodnuto a jasno,“ komentovala Pavlína Čiberová.
Výsledek nepřekvapil ani Rudolfa Pánka a stejný verdikt očekával.

„Rozhodnutí vnímám jako dobře zahranou, ale velmi nepovedenou frašku. Svým průběhem i formou vzájemné nediskuse to byla moc hezká kopie normalizačního kádrování z roku 1969-70. Nebylo třeba nic dokazovat, předem bylo vše jasné a hlavně nechtělo se ani nic slyšet. Přesto poměr tajného hlasování 20 : 10 mnohé naznačuje,“ komentoval Pánek.

Rozpoutala kavárna peklo uvnitř ODS?

Jak již bylo výše řečeno, konkrétní důvody ukončení členství nikdo z rebelujícího tria nezná. Trnem v patě tak mohl být vedení rakovnické ODS projekt s názvem Občanská kavárna. Tomuto projektu, kde o problémech města hovoří samotní Rakovničané, dala rada místního sdružení ODS zelenou, a to v době před komunálními volbami. Postupně sympatie ke kavárně však uvadaly. Původní realizační tým, jenž byl tvořen právě mimojiné Čiberovou, Pánkem a Tupým, se rozpadl. Čiberová však sestavila vzápětí tým nový. V něm se objevil i opoziční zastupitel Zdeněk Renc.

„Z toho je vidět, že paní Čiberová chce spolupracovat s opozicí proti současnému vedení města,“ argumentoval koncem března Nejdl.
Podle zjištění Rakovnického deníku vadila předním představitelům rakovnických demokratů zvolená témata. Ta prý byla organizátory vždy mířena proti vedení radnice a také proti starostovi Zdeňku Nejdlovi. Tuto skutečnost nám potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.
„Přestože projekt kavárny byl 'posvěcen' touto radou, tak v jejím průběhu jsme byli jako její organizační tým několikrát vyzváni, abychom ji ukončili,“ nechal se již dříve slyšet Tupý.

Ten narazil u vedení rakovnické ODS s článkem „Ne komunálním dinosaurům“. „Tento článek byl pro mne osobně zásadní. Tím se pan Tupý postavil proti vedení ODS, proti usnesení místního sněmu. V článku totiž vyzýval, aby lidé nevolili naše lídry, ale aby volili kandidáty ze spodních pater. Beru to jako nerespektování demokratického procesu a takto to berou i ostatní členové,“ sdělil předseda Nejdl.
Tupý je však jiného názoru. Svoji úvahu napsal napříč celým politickým spektrem.

„Na jednání rozšířené rady rakovnické ODS koncem minulého roku jsem jasně řekl, že tento článek vyzval voliče napříč politickými stranami k rozvaze a k přemýšlení o tom, koho zvolit do vedení radnice,“ obhajoval se Tupý. Článkem prý reagoval na špatné sestavení kandidátní listiny ODS, a jelikož se špatným postupem nesouhlasil, vzdal se kandidatury.

Ani Pánek se odpovědi nedočkal

Stejně jako na posledním zasedání rakovnických zastupitelů, kde se senátor a lídr opozičních zastupitelů za sociální demokracii Marcel Chládek dotazoval, cože brání tomu, aby s ním spolupracovali členové ostatních politických stran, se ani Rudolf Pánek odpovědi na téměř stejnou otázku nedočkal.

„Sám jsem se dotázal vedení strany a přítomných, jestli komunikace s řádně zvoleným senátorem pro Rakovník a Louny je řadovému členu zapovězena a jestli tato komunikace ohrožuje pověst místní ODS a její výsledky ve volbách, jak zdůrazňoval několikrát v rozhovoru pro Rakovnický deník pan Nejdl, včetně uveřejněného fono záznamu. Otázka zůstala bez odpovědi,“ řekl Pánek.

Co vadí místní rakovnické ODS
– Občanská kavárna: projekt, který si postupem času začínal získávat své příznivce, se naopak přestával líbit vedení rakovnické ODS – organizační tým podle vedení vybíral témata směřující proti vedení radnice.

– Ne komunálním dinosaurům: Jaromír Tupý před volbami zaslal do tisku článek (najdete na www.rakovnicky.denik.cz), kde nabádá k větší rozvaze a přemýšlení, koho zvolit do vedení radnic.

– Spolupráce s opozicí: vedení rakovnické ODS se nelíbí spolupráce s opozičními zastupiteli. „Mám určité indicie, že pan Rudolf Pánek spolupracuje s Marcelem Chládkem na takové úrovni, která je neslučitelná s tím, aby byl nadále členem ODS,“ odůvodnil Nejdl. O jaké indicie se jedná neřekl. Stejně jako nikdo z vedení rakovnické buňky ODS nedokázal přesně odpovědět na dotaz, jaké konkrétně porušilo trio rebelů usnesení.