Konec

Výjimku tvoří pouze průkazy vydané lidem narozeným před 1. lednem 1936, pouze ale v případě, že v nich není vyznačena doba ukončení platnosti konkrétním datem. Podobná situace panuje i u řidičských průkazů vydaných do 31. prosince 1993. Ani v jednom případu výměny průkazů není situace podle informací z rakovnické radnice růžová, řada lidí nechává povinnou výměnu na poslední chvíli, a ta se neúprosně krátí. Interval k výměně těchto průkazů začal už letos na začátku roku.

„Dle posledních údajů chybí vyměnit ještě 1899 kusů občanských průkazů,“ popsal situaci tiskový mluvčí rakovnické radnice Jan Polák. Ani u řidičských průkazů není situace lepší, z 6,5 tisíce řidičů evidovaných na okrese, kterých se výměna letos týká, si dosud vyměnilo řidičák něco přes 2400 lidí, dalších cca šest set průkazů je sice již hotových, ale řidiči si je dosud nevyzvedli, přičemž odbor dopravy zvládne měsíčně vyměnit cca 800 řidičských průkazů.

Vyhotovení průkazů trvá zpravidla kolem třiceti dnů, takže nejzazším termínem pro podání žádosti o výměny by měl být pro opozdilce datum kolem 30. listopadu. Pokud si průkazy nestihnete vyměnit do konce roku, stávají se ty staré neplatnými, a ve správním řízení vám pak může hrozit pokuta až do výše 10 tisíc korun. Navíc na staré občanky si například nelze vybrat důchod apod. Radnice zatím neplánuje mimořádné úřední hodiny pro jejich výměnu. Úřední hodiny jsou tedy v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin.

Dle informací z radnice ovšem občané si mohou přijít je vyměnit po předchozí telefonické domluvě.

Řidičské průkazy se mění na odboru dopravy v Nádražní ulici, občanky v budově Na Sekyře v Rakovníku, zažádat o výměnu občanského průkazu ovšem lze i na příslušném matričním obvodě.