Sekat se začalo v celém Středočeském kraji a na Ústecku. Kombajny vjely do ozimých ječmenů, velmi raných ozimých pšenic, a to převážně na jižních svazích. Výnosy se pohybují kolem pěti tun. Mluví se o nejhorším výnosu za posledních pět let.

Příčiny? Nedostatek srážek a vysoké teploty v květnu a červnu. Na Rakovnicku před nedávnými vydatnými srážkami naposledy pršelo na začátku června, ale spadly jen 3 až 4 milimetry vody. V některých lokalitách zrno téměř zaschlo. Špatně vypadají i porosty řepky.

Někde už začala sklizeň ozimého ječmene. Posekáno je ale velmi málo ploch, takže se výnosy těžko určují. „Odhadujeme, že výnosy ozimého ječmene budou na Rakovnicku až o pětadvacet procent nižší než loni. Zrno má sice vysoký obsah dusíku ale nízkou objemovou hmotnost, což je dáno suchem,“ řekl předseda Okresní agrární komory v Rakovníku Jaroslav Mikoláš.

Výnosy se liší i podle míst. Nejhorší výsledky jsou na písčitých půdách. Na těžších půdách, u vodotečí, to vypadá lépe. Často rozhodovaly i místní srážky, které byly celkově nerovnoměrné. Voda, která spadla tento týden, už mnoho nenapravila. Prospěje ale určitě chmelu, kukuřici, bramborám a některým pozdějším odrůdám pšenice i řepky. Tam, kde jsou porosty už zaschlé, ale žádná voda nepomůže.

V polích se objevují zaschlá černá místa, někde už napadená různými černěmi a dalšími chorobami. Porosty jsou nízké, v některých úplně chybí obilky,“ popisoval Jaroslav Mikoláš, který je vedle předsedy Okresní agrární komory v Rakovníku také jeden z jednatelů LUPOFYTU Chrášťany. Tady ještě do ozimých ječmenů nevjeli. Čekají na lepší počasí, kdy bude mít zrno nižší vlhkost.

Naopak v Zemědělském družstvu Lašovice už mají ozimé ječmeny pod střechou, a to celkem ze dvou set hektarů. Povedlo se je sklidit ještě v minulém týdnu a zbylých 20 ha v pondělí. Situace s odhadovanými výnosy je tu obdobná, jako v celém okrese. Pavlíkovsko a Lašovicko leží ve srážkovém stínu. Od poloviny května do poloviny června, kdy se nalévalo zrno, tu prakticky nepršelo. V červnu tu spadlo 70 mm vody, a to jen ve dvou bouřkách. Kvůli nedostatku vody je zrno malé a má nízkou objemovou hmotnost mezi 580 až 600, běžná je od 640 do 660 kilogramů na metr krychlový.

Podobně jsou na tom i na sousedním Příbramsku. Zemědělské družstvo Dlouhá Lhota už sklidilo ozimý ječmen na výměře 75 ha.

„Zrno je droboučké, nemá zkrátka objem. Příští týden začneme s řepkou,“ řekla místopředsedkyně družstva Alena Horáková s tím, že řepka bude také drobnější a od toho se odvíjí výkupní cena. Kukuřice, kterou družstevníci pěstují na siláž, protože chovají dojnice, zatím vypadá dobře.

U řepky se ani na Rakovnicku nedají předpokládat vysoké výnosy. „Vrchní šešule jsou zaschlé. Semeno je drobnější, takže to vypadá na nižší objemovou hmotnost. Přesnější odhad výnosu zatím nemohu říci. Porosty zčásti polehly při dešti před čtrnácti dny, kdy spadlo asi 50 milimetrů. Předpokládám propad výnosu až o pětadvacet procent oproti minulému roku,“ uváděl František Zralý ze ZD Lašovice. Řepka má vysokou olejnatost, ale ta se ale v ČR necení. Nyní v ZD Lašovice přestavují kombajny na sklizeň řepky a čekají, až dozraje. „Pokud bude příznivé počasí, předpokládáme, že vyjedeme v příštím týdnu.,“ plánoval František Zralý.

V příštím týdnu se na řepku chystají také v ZD Senomaty. „Ozimé ječmeny nemáme, takže jsme ještě nevyjeli. Jak to dopadne, nemohu zatím říci. I tady je zrno zaschlé. Očekáváme výnosový propad. Při posledních deštích tu spadlo 21 milimetrů vody. Ta pomůže pouze kukuřici, ale obilovinám ani řepce už ne,“ zkonstatoval Luděk Fišer.

Ceny obilovin i řepky nejprve mírně stagnovaly. „Teď vlivem Sojového komplexu mírně vzrostla cena řepky a kvůli suchu a očekávaných nižších výnosů i cena ozimé pšenice,“ řekl ředitel Agro ZZN Rakovník Jan Bretšnajdr. Jinak se zatím čeká, jak dopadnou výnosy v celé Evropě. Od toho se odvinou i ceny v ČR.