Kromě toho, že se zde plánuje výstavba nového obytného domu s parkovištěm, které má částečně vyřešit nedostatek parkovacích míst, je dost možné, že v těsné blízkosti vyroste ještě nový supermarket.

Konkrétně se má jednat o Billu, jejíž zástupci předložili městu návrh.

Pozemky, kterých by se výstavba supermarketu týkala, jsou však v soukromém vlastnictví.

Ilustrační foto.
Novostrašečtí řeší nedostatek parkovacích míst

Podle místostarosty Nového Strašecí Jana Bureše je výstavba nového supermarketu věcí investora a soukromého vlastníka, nikoliv města. „Zda si Billa koordinuje činnosti mezi architektem bytového domu, je možné, ale jedná se pouze o jejich věc. Co se týče změny územního plánu, na tu má právo jakýkoliv občan či firma a pravděpodobně to udělají. Pokud to udělají, budeme o tom jednat na zastupitelstvu.“

Ani člen komise pro problematiku sídlišť Jan Bechyně nebyl v otázce supermarketu konkrétnější. „Takových investorů jsou desítky, kdy se přijdou zeptat na nějaký pozemek ve Strašecí, mají nějakou úvahu a naráží to na schvalovací procesy zastupitelstva. Zatím proběhlo jen jednání mezi investorem a soukromým vlastníkem.“ Starosta Nového Strašecí Karel Filip pouze potvrdil, že město o návrhu ví, avšak radní ho zatím prodiskutovali pouze mezi sebou, nikoliv na jednání zastupitelstva. 

Starosta Karel Filip dále dodal: „V současné době vím, že se na Křivoklátském sídlišti má stavět jeden bytový dům a parkoviště. O dalších krocích není rozhodnuto, je zde určitý návrh, budou probíhat jednání, kde zástupce firmy na nich představí svůj projekt. Městský architekt je o tom již informován, mezi radními jsme o tom diskutovali přes mail, jaké podmínky bude město mít. Jsme tedy připraveni,“ sdělil novostrašecký starosta s tím, že zástupci firmy zatím jednají s nejmenovanou rodinnou, která má v zamýšlené lokalitě pozemek.

Ilustrační foto.
Po stížnosti na čmoud se kontrolují papíry. Kotel ne

Podle opozičních zastupitelů by o takovýchto záležitostech měl rozhodovat strategický výbor, jehož zřízení se také na ustavujícím zasedání pokusili prosadit, avšak většina zastupitelů byla proti. „Strategický výbor pro rozvoj města by tyto otázky mohl částečně řešit a hlavně by věděl, o čem se jedná, k jeho schválení ovšem nedošlo,“ pokrčil rameny zastupitel David Hubáček (ODS).

Tento názor sdílí i odstoupivší zastupitel Jiří Toužimský. „Jsem velice smutný, že se strategický výbor neschválil. Mluví se zde o nějakém obchodě. Ať už by to byla Billa, nebo jiný supermarket, mohlo to být již dopředu naplánované. Když budeme mít v Novém Strašecí strategický výbor, budeme moci schopni určit, zda chceme mít za dvacet let velkou průmyslovou zónu na severozápadě, nebo malou na severovýchodě či jihovýchodě. Je důležité se domluvit a vědět tyto věci dopředu. Zapojit do toho nejen radu, ale zastupitele i občany,“ myslí si Jiří Toužimský.

Pokud by k výstavbě Billy nakonec došlo, jednalo by se již o třetí supermarket ve městě. V pět a půl tisícovém Novém Strašecí totiž již několik let fungují supermarkety Penny a Lidl.

Svatomartinská husa. Ilustrační foto.
Kde se vzala tradice svatomartinské husy? Podle legendy světce „prozradily“