Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšla kniha o rakovnickém pivovarnictví

Rakovník – Že pivo do Rakovníka patří už od nepaměti a Rakovničtí měli s jeho vařením dlouholeté zkušenosti, mimo jiné dokládá kniha Rakovnické pivovarnictví od nejstarších dob až do konce osmnáctého století od Jana Rennera.

17.12.2012 1
SDÍLEJ:

Obálka knihy Rakovnické pivovarnictví od Jana RenneraFoto: Deník/Šárka Hoblíková

 Jan Renner byl neúnavný regionální badatel. Narodil se v roce 1869 v Lašovicích. Zemřel v rove 1959. Až do své smrti bydlel v Petrovcově vile v Rakovníku.

Ve městě se vařilo od nepaměti pivo bílé, bledé pšeničné a červené (tmavé černé) z ječmene. Bílé bylo husté osvěžující, ani sladké ani hořké. Černé pivo vlivem přidání rakovnického chmele vydrželo v sudech i rok a vařilo se po celý rok. Byla to místní specialita a v 16. století jí Rakovník proslul.

„Toho si byli Rakovničtí dobře vědomi a dokázali toho využít ve svůj prospěch. Svým pivem si získávali náklonnost mocných. Ono působilo na universitě, aby k nim byl dosazen vhodný lektor na jejich školu. Nejvíce potíží měli Rakovničtí s úředníky křivoklátskými, protože tito byli takřka vrchností Rakovníka, jako města komorního, poddaného Křivoklátu. Těch cest a soudků rakovnického piva na Křivoklát! Kdyby jen zůstalo při soudcích, ale křivoklátští úředníci žádali i celé várky."

Není proto divu, že se vedly i četné spory o vaření piva a to rovněž od nepaměti. Už tehdy se bojovalo s konkurencí. Dlouho do středověku byl Rakovník jediným místem, kde se vařilo pivo. Výsadu získal udělením práva míle už za krále Jana Lucemburského. V roce 1500 král Vladislav povolil vařit pivo Senomatským a bylo po klidu.

V roce 1639 se stal pánem Křivoklátska Ladislav Popel z Lobkovic. Dal postavit pivovar v Lužné a zakázal svým poddaným brát pivo z Rakovníka.

Důležitou surovinou, která dávala pivu nezaměnitelnou chuť, byl rakovnický chmel. Jeho kvalita byla vyhlášená široko daleko. Chmelové sádě putovaly dokonce i do Plzně. Rakovnický chmel se vyvážel nejen do všech koutů Čech, ale i do Německa a do Bavor. V 16. století byl v Rakovníku vyhlášen zákaz kupování cizího chmele.

Jan Renner v knize nezapomněl ani na další atributy potřebné k vaření piva. Zmiňuje slad, vodu, várovné dříví, dále ceny piva i šenk. V závěru autor nezapomněl ani na měšťanský pivovar v Rakovníku a na pivovar akciový.

Kniha byla sestavena z jeho často nedokončených rukopisů či strojopisů, v původní nedokončené verzi bez jakéhokoliv komentáře a poznámek.

„Po delším váhání tedy nikdy nevydanou práci předkládáme veřejnosti tak, jak ji autor vytvořil, včetně možných odborných nepřesností, překlepů i chyb ve středověké staročeštině. Přejeme si, aby nám i autorovi toto bylo odpuštěno. Soustřeďte se prosím na dnes již nikde nezjistitelné poznatky. Vězte, že se budete místy jen těžko od čtení knihy odtrhovat. Možná tu objevíte i zmínky o svých předcích," napsal v úvodu knihy Miloslav Klas za vydavatelství Agrosience Chrášťany.

Knihu, jako milý a zajímavý vánoční dárek pro všechny, kteří se zajímají o velkou tradici piva a chmele v našem kraji, můžete zakoupit například v Muzeu T. G. Masaryka v Rakovníku.

Autor: Šárka Hoblíková

17.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Vlídný humor spisovatele Roberta Fulghuma zaplnil divadlo

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Že americký spisovatel Robert Fulghum baví čtenáře po celém světě, ty české nevyjímaje, se v pondělí v podvečer mohl přesvědčit každý, kdo alespoň nahlédl do sálu Tylova divadla. Bylo v něm plno. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít nejen scénické předčítání z autorovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ale také šanci ulovit spisovatelům autogram či společnou fotografii.

Na ranči U Bentleyho zakončí sezonu Hubertovou jízdou

Rakovník - K zakončení sezony jezdeckých závodů neodmyslitelně patří takzvaná Hubertova jízda. Ta se pořádá na počest patrona honu sv. Huberta, jehož svátek připadá na 3. listopad. Hubertovu jízdu pořádá i Simona Salamánková na Ranchy u Bentleyho v Lišanech.  

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Hředle zdolaly ve šlágru Olympii a jsou v čele

Rakovnicko – Okresní přebor Rakovnicka má nového lídra. Jsou jím Hředle, které ve šlágru 8. kola zdolaly rakovnickou Olympii 5:3. Nováček z Rynholce se po vynikajícím úvodu trochu zadrhl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení