Sváteční květnové dny patří už sedmnáct let v Rakovníku historickému ohlédnutí. Město otevírá své brány turistům, a tak chce za pomoci Muzea Tomáše G. Masaryka představit jeho bohatou historii.

Díky pilné práci zaměstnanců muzea se to daří skvěle. Ředitelka muzea Magda Elznicová Mikesková upozornila: „Letos jsme do oslav přinesli dvě inovace. Zahajovací koncert a přiblížení legendární bitvy u Rakovníka v roce 1620."

Dvoudenní program byl tedy zahájen nejen historickým průvodem ulicemi města. Navázal na něj koncert středověké rockové kapely Clamortis z Ostravy.
„Jen počasí nám trochu zamíchalo kartami. Takže jsme koncert museli přesunout z letního kina do muzea," upozornila pracovnice muzea Kateřina Uhrová. V pásmu textů lotrovského žaltáře zpívala kapela texty mrtvých bardů dávno zašlých věků. Sami Clamortis upozorňují: „Bez ohledu na propast času, která nás dělí od dnů, kdy se tito mrtví vyhřívali v paprscích slunce mezi živými, se texty jejich písní jeví až děsivě přesné v popisu hříchů naší doby.Všichni ti politici, politruci, stejně jako hojné dojné a chlemtavci zlaťáků se za ta staletí vůbec, ale vůbec nezměnili."

Velký podíl na pestrém a tepajícím dění v ulicích Rakovníka má několik společností: Společnost pro hrad Týřov, Klub středověké vojenské historie Maligarde Rakovník, Řád německých rytířů komenda Rakonitz a Svobodní páni z Rakovníka.

Divačky Eva a Dana z Rakovníka se shodly: „Všichni jsou úžasní. Nejen skupiny z Rakovníka, ale všichni ti, které tady dnes dokázali tak sugestivně vytvořit atmosféru časů dávno minulých, tedy včetně jarmarečníků. Jsme nadšené."

K rannímu historickému průvodu městem se u radnice tradičně připojil starosta města Zdeněk Nejdl ve slušivém dobovém kostýmu: „Jednou za rok se obléknu do kostýmu, protože jsme rád, že brány Rakovníka mohu takto symbolicky turistům otevřít. Je pěkné, že se tímto způsobem historie našeho města připomíná."

Jak bylo naznačeno: v rámci akce byla připomenuta bitva u Rakovníka, a to Divadelní a kaskadérskou společností Štvanci Brno.
„To, co se tehdy u Rakovníka událo, je z hlediska vojenské historie naprostý unikát. A je na nás, aby se o ní lidé dozvěděli mnohem více," vysvětlila ředitelka muzea.

A jelikož se pomalu blíží půlkulaté výročí bitvy, chce se na něj muzeum letos více zaměřit. „Máme určitý plán, ale nevím, zda se podaří ho uskutečnit. Vše je odvislé na financích, ale letos chceme vybudovat v muzeu expozici právě k této bitvě a zaměřit se na vojska třicetileté války a udělat menší rekonstrukci střetnutí. Hodně se tomuto tématu badatelsky věnuje naše archeologické oddělení, které má mnoho nálezů z té doby. Kolegyně už jednou toto téma zpracovávaly jako výstavu. Je k tomu hodně materiálu i v zahraničí, kde existují projekty, které se zabývají konflikty třicetileté války. Mohlo by to být hodně zajímavé," doplnila ředitelka muzea Magdaléna Elznicová Mikesková. ⋌Zahrála středověká hudební skupina Weytora Brno, jež se zabývá interpretací dobové hudby, nejvíce z období středověku a rané renesance, ale i barokními skladbami. Maskotem kapely je jejich ovce Klarisa. Dále taneční skupinu Eguet Plzeň. Název skupiny vznikl podle staré anglické legendy. U Vysoké brány měly děti možnost si od těchto tanečnic nechat namalovat ornamenty či zvířecí motivy na obličej. William, scénický šerm Praha. Kejklířskou společnost Wagabundus Collective Česká Lípa, která patří k významným žonglérským esům České republiky. Šermířskou a divadelní společnost Gladius Hořovice, Blanické rytíře – Svatý Václav, Klub ochotníků a přátel loutkového divadla Litoměřice.

Zahrála středověká hudební skupina Weytora Brno, jež se zabývá interpretací dobové hudby, nejvíce z období středověku a rané renesance, ale i barokními skladbami. Maskotem kapely je jejich ovce Klarisa. Dále taneční skupinu Eguet Plzeň. Název skupiny vznikl podle staré anglické legendy. U Vysoké brány měly děti možnost si od těchto tanečnic nechat namalovat ornamenty či zvířecí motivy na obličej. William, scénický šerm Praha. Kejklířskou společnost Wagabundus Collective Česká Lípa, která patří k významným žonglérským esům České republiky. Šermířskou a divadelní společnost Gladius Hořovice, Blanické rytíře – Svatý Václav, Klub ochotníků a přátel loutkového divadla Litoměřice.

VE věži byly připraveny tvořivé dílny, například malba na porcelán, na dřevo, dozdobování korálků a jiných technik. V parku u muzea u Pražské brány se mohli nejmenší návštěvníci svézt na koních a i s dospělými se podívat na výstavu Slované – Rakovnicko v raném středověku, na výstavu Origami – svět papíru a na Pražskou bránu, kde je expozice ostrostřelců. V Galerii Samson-Cafeé mohli zhlédnout výstavu obrazů berounské malířky Lucie Suché. Obrazy maluje akrylovými barvami na sololit a rámuje do okenních rámů.