Hamousův statek ve Zbečně, jedna z nejcennějších památek lidové architektury, se nachází několik stovek metrů od Berounky a v okolí je tedy množství kempů. Právě kempaři a vodáci, tvořící velkou část návštěvníků, chodí v parných dnech mnohem méně.

„Úbytek návštěvnosti je markantní. Normálně k nám chodí spousta seniorů s dětmi, kteří jsou v těchto vedrech na koupalištích, nebo zůstávají doma. Je rovněž o něco nižší hladina Berounky, takže i vodáků chodí méně a ani kempy nejsou plně obsazeny, což se také odráží na nižší návštěvnosti,“ povšiml si Luboš Vokoun, správce Hamousova statku.

Z jeho pohledu je úbytek návštěvníků více než padesátiprocentní. „Když jsem se díval na poslední měsíční vyúčtování, tak za minulý měsíc přišlo stejně lidí, co jsem dříve měl jenom za řemeslnický jarmark. Je to logické, pro nás jsou nejlepší teploty do 25 stupňů, mírně pod mrakem, což pomáhá pěšímu turismu. Takto k nám třeba z Křivoklátu v tomto vedru skoro nikdo nechodí,“ vysvětluje Luboš Vokoun.

Vrcholně gotická zřícenina – Krakovec – zažívala za poslední roky, co se týče návštěvnosti, vzestupný trend a i zde se vysoké teploty přece jen projevují. „Návštěvnost se nám v těchto dnech pohybuje od 130 do 180 lidí denně, což je vzhledem k vedrům ještě zázrak. Ale samozřejmě je to méně, protože počasí promlouvá do rozhodování lidí. Ti přicházejí většinou dopoledne, od oběda do tří je taková pauza a poté to zase trochu naroste,“ popsal kastelán Krakovce Jiří Sobek, podle nějž bylo velmi teplé počasí i vloni, ale intenzivní vedra tolik dní netrvala.

„V porovnání s loňskem máme za červenec o téměř tisíc lidí méně. Do návštěvnosti se však mohlo promítnout i to, že jsme při Husových slavnostech z Rakovníka nevypravili autobus, jako tomu bylo dřív, takže je porovnání malinko zkreslující,“ doplňuje.

Kastelán Krakovce také prozradil, že kvůli vysokým teplotám musí trochu přizpůsobit i prohlídku. „Délka je přibližně stejná, ale snažíme se jít více do stínu. Lidé se pak dobrovolně a velmi ochotně přesouvají do sklepení, kde je teplota o poznání příjemnější,“ usmívá se Jiří Sobek.

Nejnavštěvovanější památkou v rakovnickém okresu je státní hrad Křivoklát. Kromě prohlídek se na hradě konají koncerty, divadla, muzikály, filmový festival, ukázky řezbářského umění a další akce, které se tradičně těší velkému zájmu návštěvníků.

Naposledy se na nádvoří Křivoklátu uskutečnil třiadvacátý ročník Křivořezání, a jak potvrdil kastelán hradu Petr Slabý, letní návštěvnost je oproti předchozím létům téměř totožná. „Myslím si, že není žádný markantní rozdíl. V posledním týdnu, kdy jsou teploty opravdu vysoké, je návštěvnost o malinko menší, ale zásadní rozdíl v návštěvnosti není,“ dodal Petr Slabý.