Po Peruánské keramice, Strašidlech, Zahradní keramice, Rybách, Africe, Papoušcích či Broucích si letošní přehlídka keramických prací zvolila jako jednotící téma – Šachy. Z trávy vykukují hlavy koní, ale také král s královnou, střelci, k partii jsou tu dokonce přichystaná dvě kompletní šachová vojska, netradičně v barvě modré a červené. Však se taky netváří nijak nepřátelsky.

„Jejich autory jsou děti, každou figurku dělal někdo jiný a tomu nejmladšímu keramikovi je osm,“ prozradila paní Ivana.
Kromě šachových figurek jsou ještě v nádherném prostředí zahrady prezentovány keramické květináče, je se prostě na co dívat, co obdivovat, žasnout, kolik výtvarných talentů se na Rakovnicku rodí. Tady prý je jich pětadvacet, ale hádal bych mnohem víc, vždyť jenom kolik políček zaberou pěšáci, střelci, koně, věže a král s královnou na jediné šachovnici?

Výstavu pěkně zahájila jedna z autorek, žákyně 2. ZŠ Daniela Štíbrová. Té hlína učarovala už před pěti lety.
Ivana Fialová (*1958) se keramice naplno věnuje od roku 2000 a kromě vlastní tvorby pořádá ve své rakovnické keramické dílně také relaxační a výukové kurzy pro děti a dospělé. A protože jablko většinou zůstává v blízkosti stromu, keramika zcela pohltila už i dceru Veroniku.

Tentokrát ovšem dostaly výstavní prostor jen účastníci kurzu. Paní Ivana se veřejnosti představí až v říjnu v Samsonu, kdy vystaví své keramické plastiky, a to společně s obrazy Pavla Dvořáka.

Na střežení výstavy nejsou lidi, proto trvalapouhé tři dny, ani o den déle.

Autor: ivo Mička