Obrázky ohodnotila odborná porota, která vybrala padesát nejlepších. Byly mezi nimi i čtyři dílka od žáků ze Základní školy v Chrášťanech.

Na třetím místě skončila se svým dílem Martina Linhartová. Tři kolektivní díla označila porota jako nejhezčí. Rukou společnou je vytvořili Milan Nováček, Martina Linhartová, Tereza Hvězdová, Vanda Čerňáková, Martina Šimrová, Lucie Bubeníčková. Tímhle krásným výsledkem chrášťanská škola vyhrála i kategorii nejlepší základní škola. Porotu a všechny přítomné tím doslova udivila. Skutečnost, že škola čítá jen sedmnáct dětí od první do čtvrté třídy a z nich téměř polovina zabodovala v takové konkurenci, je opravdu úctihodný výsledek. Chrášťanská školička tak s přehledem strčila do kapsy velké pražské a ostravské školy.

Příprava

Jak se děti na soutěž připravovaly, přiblížila učitelka výtvarné výchovy Eva Divišovská: „S kreslením jsme začali vlastně již o velikonočních prázdninách při družinovém provozu. Inspiraci jsme hledali na stránkách Adry, na internetu, v časopisech. Úkolem bylo, nakreslit různé školy, tak jak si je děti představují jinde na světě, my jsme se zaměřili na Afriku.“

Děti své představy nejen namalovaly, ale vytvářely i velké společné koláže. Na svých dílech pracovaly nejen v hodinách výtvarné výchov, ale po chvilkách i ve družině. Do své tvorby si nenechaly nikým mluvit, tvořily si podle svého. „Někdy jsme se nad společnými dílky i trochu pohádali, ale tak nejdéle za tři dny jsme se zase domluvili,“ shodují se všichni oslovení autoři.

Vyhlášení

Slavnostní vyhlášení nejlepších obrázků v Národním muzeu v Praze se všem ohromě líbilo. „Hned při vstupu nás plácl přes oči jeden náš výkres. Namalovali jsme trochu větší formát, než měl být, ale porotu zřejmě zaujal, protože byl pověšený tam, kde oni seděli,“ sdělila zážitky Eva Divišovská. „Také o naší zeměkouli s dětmi všech národností, která měla vyjadřovat právo všech na vzdělání se porotci často zmiňovali,“ dodala.

Akci moderovali Iveta Lutovská a Petr Vacek, který s dětmi také pohovořil. Děti se ještě setkaly s Magdalenou Reifovou, Světlanou Zárubovou a Tinou Pletánkovou. Celou akci si všichni přítomní náramně užili, nejvíce vzpomínali také na prima dětský koutek.

Obrásky budou vystaveny v Národním Muzeu v Praze do 11. června. „Vzali jsme sebou všechny děti, aby si to patřičně užily, Byl to pro ně zase jiný zážitek, myslím, že si to zasloužily,“ mínila Divišovská.

Práce

V Chrášťanech ale neusnuli na vavřínech. Své obrázky posílají i do jiných soutěží. Nyní kreslí například různá řemesla do soutěže vyhlášené městem Rakovník s názvem: „Kutím, kutíš, kutíme.“ Tím, že tady mohou výtvarné hodiny spojit například s družinou, je více času na větší výtvarné práce. Děti začnou pracovat v hodinách a po chvilkách výkresy dodělávají třeba v ranní hodině.

„Pořád vymýšlíme a zkoušíme něco nového, nové techniky. Na výtvarnou výchovu a pracovní činnosti mám spojené všechny třídy, proto pořád zkoušíme něco nového. Děvčata krásně drátkují, také jsme batikovali trička, nebo dělali mejdlíčka, a tak podobně. Někdy se to povede, někdy zase ne. Musíme si poradit,“ vysvětluje Divišovská.

Pro děti je nejdůležitější, že je to baví, jsou moc šikovné a mají dobré výsledky.