Každý obrázek doprovázel text. Třeba Kateřina vytvářela obraz, na kterém Karla IV. přijeli zatknout vojáci: „Výjev mi spíše přidělila paní učitelka, že prý umím kreslit koně, i když nevím, jestli se mi zrovna povedl. Kreslili jsme podle předlohy." Hned vedle tvořily ve dvojici Štěpánka s Janou obrázek na téma Karel uděluje slyšení.
Radou dětem pomáhala Lucie Seifertová, autorka obrázků do vznikající knihy a také autorka velmi známého a mezi dětmi oblíbeného díla Dějiny českého udatného národa. Milé setkání s ní připravila Městská knihovna v Rakovníku.
„Originální kniha poputuje na výstavu rakovnické městské knihovny. Pak bychom ji vystavili ve škole. Budeme ji prezentovat například při dni otevřených dveří. Ve škole děti vytvořily ještě knihu o Zikmundu Wintrovi, takže budeme mít knihy dvě," popisovala osud knihy paní učitelka Zuzana Gellrichová.
Setkání s Lucií Seifertovou se jí i žákům moc líbilo a nebylo to poprvé, co se se spisovatelkou viděli. Děti rovněž navštívily Národní muzeum v Praze, kde byla vystavena obrovská kniha, nejdelší leporelo na světě. Kdo ho ještě neviděl, nemusí věšet hlavu. Kniha doputuje do Rakovníka v březnu. Děti do ní opět přimalují své obrázky v rakovnickém muzeu.
„Lucii Seifertovou sledujeme stále. Pokud je v Rakovníku, nenecháme si setkání s ní ujít," řekla Gellrichová.