„Vašku, tak jsem ti postavil pamětní kámen v tvé milované Botanické zahradě v Rakovníku. Moc nám tu mezi námi chybíš,“ napsal na sociální síti zhotovitel památky na Václava Laňku Ladislav Humpál.

Výrobu pamětní desky odsouhlasili v září letošního roku rakovničtí zastupitelé. Původně chtěli zastupitelé nechat přejmenovat po Václavu Laňkovi botanickou zahradu. Ovšem s tím nesouhlasila Střední zemědělská škola Rakovník, pod kterou sice spadá správa a údržba zahrady, ovšem pozemek, na kterém je zahrada, patří městu.

"Když už by se měla botanická zahrada po někom přejmenovávat, pak by to mělo být po zakladateli dané zahrady, Václavu Pelikánovi. A ne po člověku, který tam sice zanechal nějakou stopu, ale který už zahradu do určité míry pouze řídil. Panu Laňkovi nechceme jeho zásluhy pro zahradu v žádném případě upírat. Mnohé v ní vylepšil a jeho práce je na ní vidět. Ale že by to byly tak obrovské zásluhy, aby se po něm botanická zahrada měla jmenovat, to si zkrátka nemyslíme. Je to stanovisko nejen moje, ale zvláště osob, kteří dlouhodobě působí či působili na škole i v zahradě a s Václavem Pelikánem v roce 1963 stály u jejího zrodu,“ vyjádřil se tehdy k výsledkům jednání ředitel rakovnické zemědělky Ivan Kup.