Že je zaujalo hasičské auto, není se ani moc co divit. Všichni tři totiž patří k mladým hasičům v Čisté a na Anenskou pouť se vypravili něco okouknout a také si něco užít. Zatím stihli hasičské veterány, autodrom, kolotoče i jarmark. Veterány zatím jednoznačně vedly.

Anenskou pouť pořádala obec Čistá, místní hasiči a tělovýchovná jednota. Program začal už v pátek v podvečer koncertem Petra Nováka se skupinou Belinda. Na něm zpěvák pokřtil tři CD. Po něm žezlo převzal rakovnický Brass Band.

„Hrálo se až do půl jedenácté. Lidem se vůbec nechtělo domů. Přišlo jich snad tři sta padesát. Pořád jsme přidávali stoly. Povedlo se to," zhodnotila večerní koncerty starostka Blanka Čebišová.

Pouťový jarmark
I druhý den bylo z čeho vybírat. Čistečtí si udělali pouť opravdu ve velkém. Samozřejmě tu nechyběl tradiční jarmark. Zboží by si opravdu zasloužilo regionální nálepku. Vytvořili či vypěstovali ho lidé z Čisté a okolí.

Například Josef Slabý ze Šípů přivezl brambory, po kterých se jen zaprášilo.

Vedle nabízeli členové čisteckého sdružení zdravotně postižených vlastnoručně vyrobené náušnice, košíčky, kytičky z korálků.

Paličkování předváděla ředitelka místní základní školy Danuše Vopatová. Zároveň jste si mohli vybrat třeba paličkovaný obrázek, nebo také kralovickou keramiku.
Na uhašení žízně byly k dispozici mošty z farmy Hedecko. Svůj um přivezly ukázat také ženy ze Mšece.

Babské sedánky
Pod tímto názvem si člověk představí ledacos. Ale věřte, že se v Čisté nescházejí staré báby, ale samé šikovné ženské. Na faře pletou například krásné výrobky z pedigu.

Nedávno se k nim přidala Ilona Mertlová. Pořídila si brusku a začala brousit skleničky. Třeba s nápisem Z pouti, nebo Pro babičku, mamince. Ještě plánuje vyzkoušet broušení dřeva.

„Mám různé nástavce, tak uvidím. Jestli mě to chytne, tak si koupím nějakou profesionální brusku, tahle je dost těžká," vysvětlila.

Blanka Čebišová mladší společně v jednom stánku nabízela dětské háčkované čepičky. Na babské sedánky nechodí, protože studuje. Čepičky uháčkovala během tří týdnů.

„Naposledy jsem háčkovala na základce, kde mě to naučila paní ředitelka Vopatová. Když viděla, že háčkuji, měla z toho radost. Mám dvě sestřenice, které čekají miminko, takže se to bude, myslím, hodit," svěřila se slečna Blanka.
Velkou pouť pořádali Čistečtí potřetí. Poprvé o výročí založení obce v roce 2009, pak rok vynechali. Vloni vyzkoušeli třídenní pouť a to se osvědčilo. Jen trh byl do jedné hodiny, jenže lidé nebyli spokojeni, tak ho letos prodloužili do tří, protože lidé přicházejí postupně. K dobré pohodě vyhrávala kapela Šlapeton.

„Určitě všechny přípravné práce a námaha stály za to. Když jsme v pátek večer stavěli stoly, už toho bylo opravdu dost. Ale když pak vidíte, že lidé přijdou a baví se, už vás nic nebolí," zkonstatovala s úsměvem Blanka Čebišová.

Úderem dvanácté se otevřel nově zrekonstruovaný obecní úřad, aby si ho Čistečtí i ti z okolí mohli prohlédnout. Vedle knihovny určitě zaujala svou zvláštní atmosférou nová obřadní místnost. V patře se svou prací na výstavě pochlubili místní hasiči.

Součástí čistecké pouti byly také oslavy sto třicátého pátého výročí založení sboru dobrovolných hasičů.
Místní hasiči si pozvali hosty, kolegy hasiče z Čisté u Litomyšle a z Čisté u Horek. Sbory se utkaly v několika soutěžních disciplínách, třeba ve vázání uzlů nebo stříkání z tzv. džeberovky. K oslavám se ještě vrátíme v tomto týdnu.