Sešlo se jich tu skoro šedesát. Některé nablýskané, jiné naopak upracované léty. Na dalších bylo vidět, že zastanou ještě pěkný kus práce, protože jakoby právě přijely z pole. Hředelskou traktoriádu uspořádali o pouti před osmi lety místní hasiči po druhé. Protože rok ořed tím měla velký ohlas, ozvláštnili ji soutěží.

„Diváci vybírají ten nejhezčí traktor ve třech kategoriích: domácí traktory, traktory vyrobené do roku devadesát a vyrobené od roku devadesát," řekl tehdy za pořadatele Radek Bartoš, velitel hředelských hasičů, Těch nejmladších traktorů zastupujících pokrok se sem dostavilo také několik. Parkovaly vedle v areálu za zdí, aby nerušily své zasloužilé kolegy.

Okouknout traktory přišli malí i velcí, ženy i muži. Jaroslav Štěpán se na Zetorech vyučil: „Učil jsem se dělat generálky na škodovkách, na Zetorech patnáctkách. pracoval jsem jako opravář zemědělských strojů. Zetory jsem projížděl, vzpomínám na patnáctky i třicítky. Byly to moc dobré stroje."

Úplně mladou generaci zastupoval Miloslav Klas z Chrášťan. Přivezl, sice ne po vlastní ose, dva pásové traktory Zetor 2023 z roku 1964. Oba pásáky se nacházely ve stodole ve stavu šrotu. Jeden z nich dal dohromady sám, druhý kolega Petr Divišovský. Trvalo zhruba rok a půl, než se dostaly zase „do pucu". Na červený, který se vyráběl na vývoz, padly čtyři kila barvy.

„Modrý už jsme měli, tak vedoucí rozhodl, že druhý bude červený. Jinak mi strojů bylo líto, jak se tam válí, tak jsem se do nich pustil," vysvětlil důvod opravy Miloslav Klas, který po pásácích ještě opravil náklaďák. Oba stroje si nyní už jen užívají klidu. Jezdí pouze na výstavy, do práce už ne. Nevyjely ani na spanilou jízdu, aby pásy neponičily silnici.

Asi nejmenší Zetor jste mohli potkat hned na začátku celé přehlídky. Stál kousek stranou a z komína se mu linul voňavý kouř. A když se mu odklopil motor, čekalo na vás velké překvapení. V jeho útrobách se grilovaly klobásy!

Kvůli traktoriádě ho postavil Radek Bartoš. Zetor 25 – gril měl původní například přední masku, sedačku, plyn, volant. Dal se zapřáhnout za skutečný traktor a převážet podle potřeby. „Inspiroval jsem se v Německu a řekl jsem si, že by se sem taky hodil. Samozřejmě to musela být česká značka," řekl s úsměvem Radek Bartoš.

Své miláčky tu představovali hlavně lidé ze Hředel, ale přijeli také ze Lhoty pod Džbánem, Mutějovic, Krupé, Řevničova, ze Mšece, Oráčova, dokonce i z Říčan u Prahy. „Na traktoriádu nám přispěla řada sponzorů, řada sponzorů, firem i jednotlivců. Bez nich by se určitě tak nepovedla, proto jim patří dík," uzavřel Radek Bartoš.

Nejhezčí stroje:

Domácí traktory:
Zetor 25 gril od Radka Bartoše ze Hředel

Traktory do roku 1990:
Zetor 25 červené barvy pana Křížka z Janova

Traktory od roku 1990: 
pásový traktor John Deer z Lupofytu Chrášťany