VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z kuličky se vyklubala zlatá mince

Rakovník/ Rakovnické muzeum, které letos slaví 110 let svého trvání, má velké štěstí v tom, že jsou lidé, kteří neváhají odevzdat nalezené historické artefakty. Zajímavý byl i osud zlaté mince z Řevničova.

22.7.2008
SDÍLEJ:

V MUZEU T. G. Masaryka působí jako archeologové Kateřina Blažková a Jana Lomecká. Ty se mimo jiné podílejí na doprovodných programech výstavy Keltové na Rakovnicku. Foto: Simona Rohlová

SIMONA ROHLOVÁ

Amatérští archeologové z Rakovnicka s muzeem T. G. Masaryka spolupracují. A je to velmi dobře. Zajímavé nálezy tak končí v rukou povolaných a ve výstavních expozicích, místo soukromých a většinou utajených sbírek. A o tom, že se dá stále nalézt spousta zajímavého, svědčí i příběh zlaté kuličky, ze které se vyklubala keltská mince.
„Stálí spolupracovníci jsou nám věrní, právě u příležitosti výročí 110 let Muzea T. G. M. jsme od nich dostali dárek v podobě dalších zajímavých nálezů z okolí Chrášťan. Za jejich činnost jsme jim vděční, bez jejich pomoci by to nešlo,“ říká o spolupracovnících muzea Kateřina Blažková.
Mezi zajímavé nálezy z poslední doby patří římská spona. Tu donesl právě takový sběratel a je prezentována na výstavě k výročí 110 let Muzea T. G. M., kterou můžete navštívit v těchto dnech. Mezi další unikátní nálezy patří zlatá mince, tzv. statér, jež má velmi zajímavý příběh.
„Dalo by se říci, že je to keltská mince, kterou nalezl sběratel v Řevničově. Měla trochu smutný osud, protože když se údajně našla na zahradě v Řevničově, nálezci si mysleli, že se jedná o olovo, provrtali ji a chtěli použít jako olůvko na prut,“ přiblížila Rakovnickému deníku osud nálezu Kateřina Blažková.
Proběhla řada expertiz – a nakonec se její pravost opravdu ověřila. Je to vlastně malá kulička, která je tak těžká, že musí být jasné, že se jedná o pravé zlato.

kateřina Blažková nám odpověděla i na další otázky.

Jak vypadá vaše práce v terénu?
Od 1. ledna 2007 skončila naše výzkumná činnost v terénu na investičních stavbách, výzkumy nám od tohoto data byly odebrány a z rozhodnutí Středočeského kraje přešla tato práce pouze na Ústav archeologické památkové péče Středních Čech. Náš poslední výzkum proběhl začátkem roku 2007 v Kněževsi za česačkami chmele, a to byl zajímavý výzkum, protože jsme narazili na byzanckou hrobku, která spadá do starší doby železné. V terénu pracujeme nadále, hlavně na neinvestičních stavbách (hlavně rodinných domech). U těchto staveb jde o malou plochu, takže většinou nic zachyceno není. Dále spíše jezdíme na průzkumy v daných lokalitách. V této době se věnujeme hlavně vydání katalogu o středověkých nemovitých památkách, ale výstava k tomuto tématu už je starší.


Zaměřujete nové lokality?
Zaměřování nových lokalit v terénu neprobíhá, protože se momentálně zabýváme hlavně tvorbou katalogu středověkých nemovitých památek, zaměřujeme se a vyhledáváme případné lokality tímto směrem. Máme k dispozici i nové přístroje jako GPS nebo laserový dálkoměr. Takže pokud potřebujeme do terénu, máme konkrétní cíl. Do budoucna se chceme zaměřit na pravěké lokality, které je těžší hledat.


Co bylo vaší hlavní náplní za poslední půlrok?
Za poslední půlrok byly hlavní náplní práce našeho archeologického oddělení doprovodné programy výstavy Keltové na Rakovnicku. Výstavu se nám povedlo zrealizovat, otevírali jsme jí 12. prosince 2007 a postupně jsme pracovali na doprovodných programech pro základní a střední školy. Uvědomili jsme si 65. výročí od nalezení keltské opukové hlavy a navázali na to akcí pro širší veřejnost. Uspořádali jsme den otevřených dveří, byla to první veřejná akce pro širší společnost, která proběhla 19. května 2008. Úplným završením bude koncem tohoto roku vydání katalogu.


Jak den otevřených dveří probíhal? Kolik návštěvníků se ho zúčastnilo?
Sami jsme očekávali, kdo den otevřených dveří navštíví. Nakonec přišly různé školy a napočítali jsme přes 500 návštěvníků. Tento den byl zaměřen na prohlídku expozice, na ukázky řemesel, při této příležitosti nás navštívil novostrašecký hrnčíř. Zajímavou částí byla ukázka švartnových výrobků. Dále mohli návštěvníci nahlédnout do života keltů a zkusit si razit mince nebo péci v chlebové pícce. Odpoledne vyvrcholilo přednáškou se samotným nálezcem opukové hlavy panem Šlejchrtem. Posluchači i my byli besedou nadšení, protože se všichni mohli dozvědět spoustu detailů nejen o nálezu, ale i o životě pana Šlejchrta. Úplným završením doprovodných programů v rámci výstavy Keltové na Rakovnicku bude koncem tohoto roku katalog, ve kterém se objeví expoziční texty doplněné fotografiemi. Stále také usilujeme o alespoň krátkodobé zapůjčení originálu kamenné hlavy z Národního muzea v Praze.


Jak vypadá spolupráce s vašimi pobočkami? Jaké výstavy probíhají? Jaké jiné akce byste rádi zrealizovali?
V našich pobočkách samozřejmě kolují výstavy, v posledním roce je to archeologická výstava Po stopách zaniklých sídel. Ale Keltové na Rakovnicku je stálá expozice v Novém Strašecí. Konkrétně na Jesenicku je právě mnoho středověkých nemovitých památek, takže jsme tam často, protože se to týká práce potřebné k vydání zmíněného katalogu. Zajímavou výstavou byla expozice s názvem Člověk nepřítel i samaritán, jejíž zapůjčení jsme vyjednali s Národním Muzeem v Praze. Tato výstava začínala v Rakovníku, momentálně je v Jesenici a přesune se do Nového Strašecí. Podíleli jsme se i na výstavě k výročí 110 let Muzea T. G. M., kde máme svůj archeologický koutek. Pro expozici Keltů v Novém Strašecí, chystáme program i pro mateřské školky, který je ale teprve na začátku. Mimo jiné bychom zkusili celoroční soutěž nejen pro školy, ale pro všechny děti. Prozatím je to jen nápadem, ale s jistotou chceme každým rokem zaměřovat různé akce pro širší veřejnost. Ráda bych dodala, že pro pobočku v Lánech chystáme koncem září otevřít putovní archeologickou výstavu Masaryk a archeologie, která je zaměřená na prezentaci výzkumů, na nichž se Masaryk finančně podílel.

Místo události:
22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka nákladního automobilu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka na pozici řidiče nákladního automobilu. , Požadujeme: profesní řidičský průkaz, skupiny C a E, spolehlivost., Nabízíme: možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, prémie., Kontakt: tel. 777282083 nebo e-mailem vilimek.jaspo@seznam.cz. Pracoviště: Jaspo - autodoprava s.r.o. - betonárna rakovník, Huřviny, č.p. 2545, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Radek Vilímek, +420 777 282 083.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti jinde neuvedení Zdravotník/zdravotnice na škole v přírodě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme kurz ZZA/ukončený 3. ročník studia na lékařské fakultě/ukončené střední zdravotnické vzdělání., Nabízíme ubytování a stravu zdarma., Kontakt: 725455115 nebo e-mail personalni@starline.cz. Pracoviště: Rs star line, 270 41 Slabce. Informace: Zorka Houšková, +420 725 455 115.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 9 900 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní a nekvalifikovaní dělníci v zemědělství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kozojedy a Smilovice, Kontakt: Václav Eminger, tel: 737 938 089 v čase 12.00 až 12.30, osobně na adrese Kozojedy 5 denně 12.00 - 12.30hod.. Pracoviště: Ing. václav eminger, 270 54 Řevničov. Informace: Václav Eminger, +420 313 564 367.

Stavebnictví - Stavebnictví Geodeti a ostatní 16 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oborech příbuzných kartografii a zeměměřictví Ostatní odborní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce zařazení dle katalogu prací - 1.01.04 - Zajišťování správy majetku organizace, zabezpečení veškeré sekretářské činnosti ředitele katastrálního pracoviště., Motivační dopis společně s životopisem zasílejte v termínu do 15.3.2018 na e-mail Marcel.Franek@cuzk.cz, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek z FKSP, stravenky, 5 dnů sick days., Kontakt osobně, e-mailem Marcel.Franek@cuzk.cz nebo tel. 313521613. Pracoviště: Katastrální úřad pro středočeský kraj - pracoviště rakovník, Na Sekyře, č.p. 2123, 269 01 Rakovník 1. Informace: Marcel Franěk, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté rakovnického Tatranu prohráli v přípravném duelu s Královým Dvorem 2:3.
23

Tatranští si v závěru pokazili jinak kvalitní přípravu s Královým Dvorem

Otevření Síně slávy kladenského hokeje. Otakar Vejvoda st.

Sezona byla více než dobrá, je spokojen Vejvoda

Za půvaby středních Čech budou výletníky vozit bardotky

Střední Čechy – Ohlédne se kdekdo – a pokud by snad oči viděly jen obyčejný vlak, nezaměnitelný dunivý zvuk dieselového motoru jasně upozorní: tady jede historie. Na středočeské koleje se v nadcházející turistické sezoně častěji vrátí lokomotivy, jejichž provoz kdysi ke kraji neodmyslitelně patřil: mašiny vyráběné ČKD v polovině šedesátých let. Sice mají v rodném listě zapsáno typové označení T478.1, avšak tehdejší železničáři měli jasno: tohle je bardotka.

Na kluzkých silnicích řidiči bourali, naštěstí bez vážnějších následků

Střední Čechy – Více sněhu a méně ledu, než naznačovala původní očekávání, přinesl v noci na sobotu a ráno návrat zimního počasí na středočeské silnice a chodníky.

Chřipka je v kraji na ústupu. Přesto za týden přibylo šest jejích obětí

Střední Čechy – Velmi smutné souvislosti mají nejnovější informace středočeských hygieniků o odeznívání chřipkové epidemie, která region trápila od počátku února. Chřipkové viry nadále zabíjely – a to s nebývalou razancí. 

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT