VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z původních loveckých disciplín se dnes už stávají sportovní

Chrášťany – Prvními working testy zahájili sezonu chovatelé retrieverů i dalších plemen psů tentokrát na Rakovnicku, v honitbě v Chrášťanech. Mohou se jich zúčastnit vedle všech retrieverů také všechna plemena španělů a portugalský vodní pes. Tak jako jinde i v Rakovníku převládali retrieveři, pro které testy byly původně určeny.

7.4.2013
SDÍLEJ:

Working testy retrieverů ChrášťanyFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Dvanáct psů startovalo v základní kategorii (puppy). V kategorii L (novice) dvacet a v kategorii M (intermediate) sedm psů. Do té nejvyšší kategorie byl přihlášen pouze jeden pes, proto závodil s ostatními v nižší kategorii mimo soutěž.

Majitelé se svými psy přijeli ze všech koutů republiky. Nejblíže to měli z Prahy a Plzně. Přijeli také z Tábora, Českých Budějovic a dokonce i z Německa. Proč se working testy odehrály právě na Rakovnicku, vysvětlil Miroslav Krejčí, prezident Retriever Sportu CZ: „První testy každý rok pořádáme v okolí Prahy. Letos jsme chtěli najít novou lokalitu a měli jsme velkou poptávku ze západních Čech, jenže tam moc vhodných míst není, proto jsme tady. Samozřejmě také díky podpoře města Rakovníka."

Disciplíny
Úkoly, které psi plní, vypadají pokaždé trochu jinak. Při testech nejsou totiž disciplíny pevně stanoveny. Ve zkušebním řádu existují pouze doporučení, tedy okruhy, které lze při testech použít.

Takže v Chrášťanech v kategorii E pes nejprve sledoval, kam padne vystřelený plátěný půlkilový pytlík (tzv. tamy), musel si zapamatovat místo dopadu a na povel bez velkého dohledávání přinést vůdci.
Dohledávka je další disciplínou. Při ní pes nevidí místo dopadu. Má za úkol místo prohledat a tamy přinést. Disciplíny jsou podobné pro všechny kategorie. Liší se pouze obtížností. Vyšší kategorie plní ještě ovládání psa na určitou vzdálenost.

Moderní plemeno
Miroslav Krejčí soutěžil se svým psem Brunem v kategorii M. Labradorského retrievera si pořídil jako prvního psa už v roce 2000. „Vyhlédl jsem si ho a až s ním jsem zjišťoval, co vše se psem mohu dělat. S ním jsem se dostal přes lovecké zkoušky až k working testům. S dalším psem, s Brunem, už jsem se přesně zaměřil na to, co chci dělat," vysvětloval Miroslav Krejčí.

Retriever je v poslední době hodně moderní plemeno. Lidé si ho často pořizují, ale bohužel s ním dříve moc nepracovali. Pokud ano, zaměřili se nejvíce na lovecké zkoušky. Nyní se situace pomalu lepší a lidé s nimi dělají právě sportovní disciplíny.

„Možná už trochu konkurujeme klubům s loveckými zkouškami. Protože majitelé se už musí rozhodnout mezi working testy a loveckými zkouškami. Testy jsou retrieverům přímo šité na míru. Pokud v nich chce majitel uspět, musí svého psa trénovat přímo na ně," mínil Krejčí.

Roksy
Iveta Blažková z Mladé Boleslavi přijela do Chrášťan s dvouletou Roksy. „Cvičíme spolu už od podzimu. Roksy je můj druhý pes. Pokud si jednou pořídíte labradora, už jiného nechcete." Roksy je společenská, milá, je sportovkyně, nadšenec a kamarádka.

„Jsme vlastně stejné. Myslím si, že si člověk pořizuje psa podle toho, jaký je sám. Moc si spolu rozumíme," zkonstatovala Iveta Blažková. S Roksy cvičí lovecké disciplíny i disciplíny working testů. Připravují se na lovecké zkoušky i jezdí na výstavy. Věnuje se jí denně, jinak to zkrátka nejde.
Working testy retrieverů v Chrášťanech pořádalo občanské sdružení Retriever Sport CZ.

Working testy
- vznikly v Anglii
- místní myslivci jimi trénovali své psy během celého roku i mimo loveckou sezonu
- při nich se simulovaly lovecké situace, místo zvěře se používaly náhražky
- protože se retrieverům dařilo a člověk rád soutěží, dnes se testy netýkají pouze lovu, ale hledají se při nich nové možnosti psa i vůdce
- nyní psi procházejí nejprve běžným loveckým tréninkem a končí na sportovních úlohách, které při lovu nejsou běžné
- psi překonávají hlavně větší vzdálenosti než při lovu
- psi dosahují stále lepších výkonů, proto při hledání nejlepšího psa a vůdce už dnes musí být úkoly o hodně náročnější než při lovu
- working testy se tedy stále více přibližují ke sportu

Výsledky testů
-vítězem kategorie E se stala Lucie Filišteinová s fenou flat coated retrievera Ariel od Černé perly
- vítězem kategorie L se stal Jan Vrána s fenou flat coated retrievera Flamboyant Starlight Oasis of Peace
- vítězem kategorie M se stala Zita Červenková s fenou labradorského retrievera Flying Flap Ears Frederike.

Autor: Šárka Hoblíková

7.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka TV, znalost Aj vítána. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do pracovního poměru přijmeme učitele 2. stupně - aprobace TĚLESNÁ VÝCHOVA, znalost Aj vítána. Požadujeme vysokoškolské magisterské studium dle §9 ods.2 zákona č. 563/2014 Sb. O pedagogických pracovnících v platném znění. Nabízíme plný úvazek, perspektivu, tvůrčí pedagogický kolektiv, pružnou pracovní dobu dle rozvrhu vyučování., Nabízíme: závodní stravování, penzijní připojištění., V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis na email: zskounov@iol.cz nebo volejte na tel. č. 313578888. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kounov, okres rakovník, 270 06 Kounov u Rakovníka. Informace: Zdeňka Mixová, +420 313 578 888.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti veřejné správy Vrchní referent/rada - sociální pracovník v Oddělení hmotné nouze. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Generální ředitelka Úřadu práce České republiky, jako služební orgán, příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále jen "zákon"), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo: vrchní referent/rada - sociální pracovník v Oddělení hmotné nouze Kontaktního pracoviště v Rakovníku Krajské pobočky ÚP ČR v Příbrami, ID 11109581, , v oborech služby "Nepojistné sociální dávkové systémy" a "Sociální služby a sociální práce". Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu neurčitou. Předpokládaným dnem nástupu na služební místo je 15. července 2018., Služební místo je zařazeno podle Přílohy č. 1 k zákonu o státní službě do 10. platové třídy., Vzdělání: vyšší odborné vzdělání v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci, a sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost, nebo vysokoškolské vzdělání zaměřené na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku., Náplň práce: provádění cíleného sociálního šetření u osob nacházejících se v nepříznivé sociální situaci, analýz této situace a poskytování navazujícího sociálního poradenství k jejímu řešení., Kontakt: tel. 950157300 nebo e-mailem jitka.ledvinova@ra.mpsv.cz, , Posuzovány budou žádosti o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo podané ve lhůtě do 28. května 2018., , Více informací na stránkách http://portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera. Pracoviště: Úřad práce čr - kontaktní pracoviště rakovník, nábř. T. G. Masaryka, č.p. 2473, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jitka Ledvinová, +420 950 157 300.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 6 100 Kč

Asistenti pedagogů Asistent/ka pedagoga MŠ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ukončené vzdělání - kurz pro Asistenty pedagoga. Asistent pedagoga v MŠ., Nabízíme: závodní stravování, malý rodinný kolektiv, případný příplatek na dopravu., Kontakt: e-mailem zsslebce@iol.cz/honzahula@seznam.cz nebo tel. 313550143/728747416. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola slabce, okres rakovník, 270 41 Slabce. Informace: Jan Hůla, +420 313 550 143,728 747 416.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocný dělník/dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Možnost zajištění ubytování., Kontakt: tel. 602550660 nebo e-mailem vafservice@email.cz. Pracoviště: Vaf logistics service s.r.o. - pivovar krušovice, U Pivovaru, č.p. 1, 270 53 Krušovice. Informace: František Vágner, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Firma Froněk vyvinula s akademiky z ČVUT unikátní asfaltovou směs

Ilustrační foto

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

Čeští stíhači si z mezinárodního cvičení NATO Tiger Meet 2018 odnášejí 3. místo

Čáslav /FOTOGALERIE/ - V uplynulých dnech skončilo mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2018 v polské Poznani. Čáslavská základna se prestižního cvičení účastnila se 4 letouny JAS-39 Gripen, piloti během dvou týdnů absolvovali 47 letů a ve vzduchu strávili více než 54 hodin.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Spalničkami nově onemocněla čtveřice dospělých

Střední Čechy – Čtyři noví pacienti během uplynulého týdne! K neradostnému zjištění dospěli v pátek středočeští hygienici, kteří mapují výskyt onemocnění spalničkami. Zatímco před týdnem evidovali v kraji rovné dvě desítky nemocných, nyní už je potvrzených případů 24. Nově onemocněli čtyři dospělí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT