Veřejné toalety u autobusového nádraží, které jsou umístěny ve dvou buňkách, začaly sloužit svému účelu před dvěma lety. Provozní doba je non stop. Platba mincemi tam není možná. Použití zařízení lze uhradit pouze platební kartou nebo mobilním telefonem.

Z akustického vystoupení skupiny Wohnout v Kulturním centru Rakovník.
Podívejte se: Populární Wohnouti předvedli v Rakovníku skvělou akustickou show

Se systémem byly po čase potíže, v některých případech nešly záchodky otevírat, na což si lidé stěžovali na sociálních sítích. Od začátku tohoto roku už je ovšem problém vyřešen. „Systém byl v rámci záruky předělán, jde o jinou technologii a funguje hladce. Lví podíl na tom má zaměstnanec naší společnosti David Libra,“ uvedl Dušan Godeša, jednatel společnosti Údržba městských komunikací, která se o oboje městské veřejné toalety stará.

Při návštěvě redakce Deníku byly toalety u autobusového nádraží čisté, pouze chyběly ubrousky na utření rukou, které právě došly. Nachází se tam toaletní papír, mýdlo na ruce i dezinfekce. Nevýhodou jsou jen poněkud stísněnější prostory - vzhledem k velikosti modulů. Cena za použití je deset korun. Jak potvrdil Godeša, toalety jsou několikrát denně kontrolovány a čištěny.

V létě přichází výrazně více dam než pánů

V loňských letních měsících byla návštěvnost záchodků kolem 250 žen a 100 mužů za každý měsíc, poté jejich využívanost klesala. Letos je zatím využívá v průměru padesát mužů a podobný počet žen za měsíc.

Poměrně čisté jsou i veřejné toalety v kulturním centru. Ty mají dokonce obsluhu, toaletářka tam vybírá za použití záchodků pětikorunu, ale jak sama říká, moc lidí nepřichází. Otevřeno je v každém všedním dni od 8 do 16 hodin. Standardním vybavením jsou v částech pro dámy i pro pány mýdla i automatické sušáky na ruce. Toaletní papír nechybí. Znečištěny nebyly při kontrole Deníku pisoáry, záchodové mísy ani umyvadla.

Ve Střední škole, Základní škole a Mateřské škole Rakovník pořídili do školní dílny speciální polohovací stůl.
Řemeslník na vozíčku. Rakovnická škola má unikátní polohovací pracovní stůl

V kulturním centru jsou veřejné záchodky pouze přechodně po dobu rekonstrukce Víceúčelového studijního a společenského centra, kde jinak sídlí.

Čisté byly i veřejné toalety na vlakovém nádraží. A to jak pisoáry, záchodové mísy či umyvadla, tak podlaha. Standardním vybavením jsou kromě mýdla ubrousky na utření rukou, je tam i automatický sušák. Toaletní papír neschází.

Cena za použití činí osm korun, je ovšem nutné vyzvednout si klíč u prodeje jízdenek a počítat s vratnou zálohou padesát korun. Záchodky jsou v provozu od 4.55 do 19.30 hodin.

Veřejné toalety v Rakovníku

Hodnocení Deníku (čistota na stupnici od 1 do 10)

u autobusového nádraží v kulturním centru na vlakovém nádraží 
CENA 10 Kč 5 Kč 8 Kč (vratná záloha na klíč 50 Kč)
ČISTOTA 9 8 9
DEZINFEKCE ano ano ne
MÝDLO ano ano ano
UBROUSKY NA RUCE došly ano ano
TOALETNÍ PAPÍR ano ano ano
BEZBARIÉROVÝ PŘÍSTUP ano ano ano
PŘEBALOVACÍ PULT ne ne ne
CELKOVÝ DOJEM došly ubrousky, jinak vše v pořádku vše v pořádku vše v pořádku