„Důvodem tohoto rozhodnutí je nedostatečné personální pokrytí obou oddělení. Nemocnice nyní shání nové pediatry, aby mohl být provoz obou oddělení obnoven," potvrdila Petra Škeříková, mluvčí rakovnické nemocnice.

Vzniklá situace nenechala chladnými ani nově zvolené zastupitele města Rakovníka a to včetně starosty Pavla Jenšovského. Ačkoliv se otázkou uzavření dětského a porodnického oddělení budou zabývat až na prosincovém zasedání, starosta Rakovníka již ohlásil možnou pomoc rakovnické nemocnici. Zároveň ale upozornil na fakt, že nemocnice patří soukromému subjektu.

„Jedná se tak o velice složitou věc, nicméně se zástupci vedení společnosti bych rád mluvil o tom, jakou formou si představují vzniklou situaci řešit, pakliže tvrdí, že jim chybějí pediatři. Podle mne je schůdný návrh mého předchůdce Zdeňka Nejdla, a to ten, že by město mohlo pro lékaře uvolnit byt či byty, aby do Rakovníka bylo možné nalákat pediatry, a předejít tak tomu, aby se oddělení uzavřela definitivně," nechal se slyšet starosta Rakovníka Pavel Jenšovský.

Podle starosty Rakovníka Pavla Jenšovského (ČSSD) by definitivní uzavření dětského lůžkového a porodnického oddělení bylo doslova katastrofou pro Rakovník a také jeho okolí. „Vedení nemocnice s touto možností zřejmě počítá ke konci roku, pokud se jim nepodaří najít pediatry, jak jsem vyčetl z rozhovoru s panem Burešem," podotkl Pavel Jenšovský a dodal: „Budeme se snažit vytvořit podmínky v rámci možností města, aby vedení nemocnice mohlo pediatry do Rakovníka nalákat."

„Jsme schopni udržet situaci do konce roku. Pak už to bude složité. Neříkám, že nevratné, ale hodně složité. Čas ukáže, zda se vše vrátí do podoby, do které bych si přál. Nebo vše začne fungovat jinak," řekl mimo jiné v rozhovoru pro Rakovnický deník (najdete na webu rakovnicky.denik.cz, pozn. red.) Jaromír Bureš, jednatel společnosti Privamed Healthia, která rakovnickou nemocnici vlastní a provozuje.

Na redakci Rakovnického deníku se obrátili i Rakovničané, kteří marně čekají na prohlášení nově zvolené senátorky Zdeňky Hamousové (ANO 2011). Mezi nimi je i Karel Šíma z Rakovníka.

„Mám v živé paměti, když hrozilo zavření nemocnice v Žatci. Tehdejší senátor Marcel Chládek z Rakovníka byl první, kdo hlasitě křičel. A nová senátorka Hamousová, která se do senátu dostala místo něj? Mlčí. „Jejího" Žatecka a Lounska, díky kterému se do senátu dostala, se to přece netýká," zlobí se Karel Šíma z Rakovníka.

Reakce čtenářů

Zapomíná nová senátorka, že má hájit i zájmy Rakovnicka?

Od voleb do senátu neuběhl ještě ani měsíc a na Rakovnicku je první vážná situace, kterou by měl zvolený zástupce v horní parlamentní komoře řešit zavření Dětského lůžkového oddělení a přerušení činnosti Porodnického oddělení Masarykovy nemocnice v Rakovníku. Tento krok je velmi neohleduplný až nebezpečný a načasování celé věci se mi zdá velice podezřelé. Mám v živé paměti, když hrozilo zavření nemocnice v Žatci. Tehdejší senátor Marcel Chládek z Rakovníka byl první, kdo hlasitě křičel. A nová senátorka Hamousová, která se do senátu dostala místo něj? Mlčí. „Jejího" Žatecka a Lounska, díky kterému se do senátu dostala, se to přece netýká. Žádný z nás, kdo má doma děti, si nedokáže představit, že by za svou nemocnou ratolestí do nemocnice musel každý den jezdit desítky kilometrů. A co to znamená pro nastávající maminky, to snad ani nemusím popisovat. Ve chvíli neočekávaného porodu nebo jakýchkoli problémů se hraje o každou vteřinu! Delší převoz může ohrozit jak dítě, tak samotnou rodičku.

V souvislosti s touto situací bych se znovu vrátil k aktivitám dnes již bývalého senátora Marcela Chládka v oblasti zdravotní péče. Ten se totiž v minulosti zasloužil nejen o zřízení zubní pohotovosti v Rakovníku, ale také o již zmíněné udržení Porodnického oddělení nemocnice v Žatci. Paradoxně tedy v regionu, kde mu občané v senátních volbách dali menší důvěru než paní Hamousové. Tyto situace řešil vždy jako urgentní a s předstihem, aby nedošlo ke zbytečnému ohrožení občanů.

Jsem zvědav, jak bude v tomto pokračovat nová senátorka a zároveň starostka Žatce Zdeňka Hamousová, od které jsem k této věci nezaregistroval ani žádné vyjádření natož pomoc. Doufám ale, že po vzoru Marcela Chládka bude sledovat dění v celém volebním okrsku, což je jak Lounsko, tak Rakovnicko. Pevně věřím, že její působení v nové funkci nepocítí pouze občané v okolí Žatce…

Karel Šíma, Rakovník