Lékaři záchranky zaznamenali během úterý rekordní počet výjezdů.


Rekord
„Bylo jich šestnáct. Za poslední dny se tedy jedná zcela jistě o rekord. Takové počty lze jen těžko vysvětlit. Jsou zkrátka dny, kdy jsou počty výjezdů minimální a dny, kdy projdeme doslova smrští,“ přitakal primář záchranky MUDr. Leoš Klik. Dopoledne upadla přímo na ulici devadesátiletá žena a způsobila si otřes mozku. Záchranka ji odvezla na chirurgii rakovnické nemocnice. „Problémy měli například také cukrovkáři,“ doplnil lékař. s vysokou hladinou cukru se potýkala dvaapadesátiletá žena. S nízkou zase dvaašedesátiletý muž, který odpoledne rovněž zkolaboval přímo v ulicích města. „Byla mu podána glukóza a byl odvezen stejně jako v předchozím případě na internu,“ popsal Leoš Klik.

Lidé, volající záchranáře, si dále stěžovali na bolesti zad, břicha, páteře, bolesti na hrudi. Teprve sedmnáctiletou dívenku odvezli hodinu po půlnoci do nemocnice s předčasným porodem.

Vysoké teploty
„Určitý vliv na chování a potažmo tedy i zdraví lidí mají určitě vyšší teploty, a to z toho důvodu, že se lidé, když je teplo chovají zcela jinak, než když mrzne,“ odlehčil primář Leoš Klik. Jako příklad lze uvést případ čerstvého maturanta, který zároveň slavil i narozeniny tím, že se v noci houpal na houpačce. Ovšem větev, na které byla houpačka upevněna, praskla a dvacetiletého mladíka poranila na hlavě. Postarali se o něho chirurgové rakovnické nemocnice.

Alkohol
Vyšší teploty také způsobují to, že máme větší spotřebu tekutin, ovšem někteří z nás se rádi osvěží nejen vodou, ale i alkoholickými nápoji. „Dohry pak bývají různé a pro posádku naší sanity často i nepříjemné, neboť lidé se často v opilosti chovají tak, jak by se za normálních okolností nechovali,“ zdůraznil Leoš Klik a zavzpomínal na nedávný případ opilce, který se pořezal střepem z lahve od piva a napadal pak nejen svoji přítelkyni, ale i řidiče sanity záchranky. K případu museli být dokonce přivoláni policisté, kteří museli dvojici, která byla převážena do nemocnice na chirurgii, uklidňovat. „To jsou nepříjemné situace, do kterých se dostáváme poměrně často. Bohužel proti tomu není žádná obrana,“ zavzpomínal primář Leoš Klik. Zraněn ve rvačce byl rovněž dvaadvacetiletý mladý muž, kterého s tržnou ranou na hlavě záchranka odvezla přímo na chirurgii.

Uvolněte cestu„Závěrem bych chtěl znovu poděkovat všem těm, kteří nám v naší nelehké práci pomáhají. Hasičům, policistům, ale i všem ostatním lidem, kterým není zatěžko pomoci druhým, jež se ocitli v nouzi. Stačí, že nám třeba pomohou s přenesením nemocného nebo podrží kapající infuzi. Vážíme si toho,“ konstatoval Leoš Klik.
V závěru je třeba připomenout řidičům, aby houkající sanitce vždy uvolnili cestu. „Věřte, že pokud sanita bliká a houká, vždy jede k pacientovi, který nás neodkladně potřebuje, nebo vezeme pacienta, kterého potřebujeme rychle dopravit do nemocnice. Nikdy sanita nehouká nadarmo a jen tak, aby si uvolnila cestu. Buďte k nám ohleduplní a umožněte nám plynulý a rychlý průjezd, může se to jednou hodit i vám,“ uzavřel Leoš Klik.