VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci besedovali na téma: kyberšikana

Mšec – Za školáky do základky v obci Mšec včera dopoledne přijela policistka  z oddělení tisku a prevence rakovnické policie, Michaela Richterová.Důvodem byla dvouhodinová beseda na téma kyberšikana. Pozorně jí naslouchali žáci od pátých až do devátých tříd.

29.4.2016
SDÍLEJ:

Žáci besedovali na téma: kyberšikanaFoto: Jana Elznicová

„Od začátku tohoto roku řešíme na Rakovnicku už sedm případů kyberšikany," zdůraznila Michaela Richterová. Na úplném začátku policistka dětem vysvětlila, že k základním projevům kyberšikany patří zasílání obtěžujících, ponižujících a útočných zpráv pomocí všemožných komunikačních kanálů. „Obětí se může stát každý z nás. Rychle se šířící trend kyberšikany má několik důvodů. K hlavním patří anonymita kyberprostoru, která domněle zajišťuje záruku beztrestnosti pachatele. Avšak dohledat autora i smazaného příspěvku není pro policii neřešitelný problém," upozornila mimo jiné pozorné posluchače Michaela Richterová.

Zcela specifickým je pak pojem kybergrooming. „To je  zákeřný způsob, jak zneužít dětské důvěřivosti, touhy po přátelství, intimitě a dobrodružství. Pachatel si například na facebooku založí falešný profil a pak třeba i v delším časovém horizontu získává důvěru předem vyhlédnuté oběti. Trvá to třeba i rok," upozornila Michaela Richterová s tím, že může své oběti dokonce posílat peníze nebo dárky. Na začátku si dítě může například postěžovat na starý mobil a útočník, stále ještě v masce přítele, mu slíbí nový, avšak jako protislužbu bude žádat fotku v plavkách. Dítě si časem posteskne, že nemá dostatek kreditu, agresor opět nabídne pomoc. Dobití kreditu ovšem bude podmíněno další fotografií, tentokrát odhalenější. A zamilovaná dívka mu ji pošle. Tehdy ji začne pachatel vydírat, že fotky pošle rodičům, učitelům a kamarádům. Tím  svoji oběť nutí k osobní schůzce," popsala Michaela Richterová. Z 95 procent pak podle Michaely Richterové ke schůzce skutečně dojde. „Kybergroomer pak dívenku znásilní," doplnila policistka.

Internet je dnes velkým pomocníkem. „Ale je to  anonymní prostor. Hacker dnes dokáže na dálku zapnout i web kamerku na vašem počítači a sledovat vás," upozornila Michaela Richterová. V závěru besedy děti plně využily možnost položit vlastní, konkrétní dotazy, které Michaela Richterová ochotně zodpověděla a slíbila, že se do této školy i s tímto otevřeným tématem zakrátko znovu vrátí.

Statutární zástupkyně  pověřená řízením školy, Lenka Pulcová, dodala: „O besedu jsme policii požádali a jsme rádi, že nás vyslyšela a neodmítla naši prosbu. Považujeme totiž prevenci kyberšikany za velice důležitou. Je to součást našeho preventivního programu, který na škole máme. Budeme moc rádi, když si z besedy děti odnesou poučení, jak se správně na internetu chovat. Především pak na facebooku."

Autor: Jana Elznicová

29.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Rakovnická Lokomotiva podruhé v sezoně vykolejila

Ilustrační foto.

Muž, který zemřel v chatě, se stal obětí vraždy

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Děti se utkaly v šachovém turnaji

Kněževes – V sobotu 6. ledna patřila sokolovna v Kněževsi šachistům. Šachový klub Český lev Kolešovice tu pořádal otevřený šachový turnaj dětí. Změřit své síly, tak mohli registrovaní hráči, ale i ti, které hrají šachy pouze doma pro radost.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Tříkrálová sbírka Rakovník

Rakovník – Letošní Tříkrálová sbírka v Rakovníku byla rekordní, překonala předchozí roky. Tradice Tříkrálových sbírek se stává rok od roku úspěšnější. Koledníci vybírali a žehnali v rakovnických ulicích po dobu 14 dnů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>