„Soutěž je sice pro děti z Rakovnicka, ale protože je netradiční, tak nikomu neřekneme, aby nejezdil," podotkla za organizátory Martina Loskotová z SDH Zbečno. A proč netradiční? Většina soutěží v požárních útocích se odehrává na hřišti, tedy v přírodním, ne vždy rovném terénu na břehu Berounky. Hasiči se utkali v kategorii mladších, věkově smíšených a starších družstev.

Nastup každého družstva začínal obdobně, ale přesto každé družstvo mělo svoji taktiku.
Nejprve starší hasiči donesli na start své čerpadlo. Následovala pětiminutová příprava hadic a proudnic na základně. Aby šly lépe spojovat, natírali hasiči závity spojek štětkou a holicím mýdlem. Pak je v určeném pořadí, téměř na milimetry přesně, poskládali na podložku. Těm nejmladším, a účastnily se i děti předškolního věku, pomáhali s přípravou starší hasiči. Pak už se sedmičlenné, ve smíšené kategorii pětičlenné, družstvo postavilo na start a po mávnutí praporku se hasiči rozběhli na základnu, každý na své místo. Dva obsluhovali čerpání vody z velké kádě. Ostatní se rozběhli s hadicemi směrem k terčům, aby na ně stříkali vodu do té doby, než zazněl signál. Ten oznámil konec útoku.

Zbečenští dobrovolní hasiči jako pořadatelé si připravili pro letošní soutěž překvapení. Pustily se do něj ženy. Poté, co si požární útok odbyli všichni mladí, nastoupily na základnu ony. „Byl to takový hec. Dalo se nás dohromady celkem osm. Trénovaly jsme den před soutěží a to jen pro tuto soutěž," vysvětlovala Martina Loskotová.

Jinak mají Zbečenští zhruba dvanáctičlenné družstvo mladých hasičů. Trénují každý pátek na návsi před zbrojnicí. V zimě chodí do tělocvičny ve škole. Stejně jako ženy, útok si vyzkoušeli teprve den před soutěží kvůli špatnému počasí.

Soutěž v požárním útoku mladých hasičů ve Zbečně jako první v sezoně začala už před dvanácti lety. Za tu dobu získala pěknou tradici. U jejího zrodu byli například Josef Kesler, Josef Cyrus starší. Když začínali, ostatní nedávali soutěži šanci na příliš dlouhé trvání a měli z pořadatelů skoro legraci, protože je Zbečno „na konci světa".

„Začínali jsme s osmi, devíti družstvy a nikdo nám nevěřil, že se tu soutěž udrží. Dnes přijelo 19 sborů s pětatřiceti družstvy. Například z Jesenice, dokonce z Hřebče, Hýskova," vzpomínal Josef Cyrus mladší, který při všech ročnících pomáhal s organizací. Zbečenské hasiče k uspořádání soutěže tehdy inspirovalo příjemné prostředí u řeky Berounky, a také to, že by to byla první soutěž v sezoně. Během let nejen narostl počet účastníků, ale zvedla se úroveň družstev. Přibylo hodně těch nejmladších v přípravce. Například ve Zbečně mají tříletou hasičku. S nejmladšími soutěžícími přijeli i dobrovolní hasiči ze Třtice. Vedoucí přípravky Ivana Kořánová prozradila, kolik je ve sboru dětí: „Máme asi pětadvacet dětí, starší, mladší i přípravku. Tady soutěží dvě družstva, mladší i starší. Scházíme se každou neděli."

Tradiční soutěž znamená také náročnou přípravu. Zbečenští hasiči si den před ní berou dovolenou. Samozřejmě by se neobešla bez sponzorů. Podpořil ji také Středočeský kraj.

Výsledky soutěže:

Kategorie mladší
1. SDH Lužná
2. SDH Hřebeč
3. SDH Rynholec

Kategorie smíšená
1. SDH Zbečno
2. SDH Přílepy
3. SDH Hřebeč

Kategorie starší
1. SDH Lužná
2. SDH Nové Strašecí
3. SDH Třtice

Vítězové kategorií získali pohár memoriálu Josefa Cyruse.