Jediný „klad" aktuálního počasí je podle Jaromíra Bouška v tom, že se díky suchu nešíří houbové choroby, jako například plíseň bramborová a okurková.
V suchu a nedostatku vláhy ale zcela jistě trpí plodová zelenina včetně brambor. „Zejména tam, kde zahrádkáři z Rakovnicka nemají přístup k vodovodu. Leckde jsou totiž odkázáni jen na srážky, a těch je málo. Takže nemají ani v sudech nachytáno dostatek vody na zalévání."

Problémy mají například lidí v zahrádkářské kolonii pod marketem v Lišanské ulici v Rakovníku. „Většina z nás tady nemá přístup k vodě, a tak se spoléháme jen na tu, co nachytáme do sudů. Tohle sucho pro nás znamená to, že s vodou na zalévání musíme moc šetřit. Právě dozrávají rajčata a okurky a ty je třeba chodit zalévat pravidelně každý den, takže máme starosti, jak to dopadne," potvrdila zahrádkářka paní Jana s tím, že ale úroda některých plodin byla i navzdory suchému počasí velká. „Například jahod bylo dost," konkretizovala zahrádkářka. Občasné přeháňky zahrádkářům příliš nepomohou. Navíc na některých místech Rakovnicka přinesly s sebou dokonce spršku krup. „Trochu sice sprchlo, ale to je jak nic. Země vodu pohltí a je zase sucho. Chtělo by to pořádný liják," dodala paní Jana.

Současné počasí ale může natropit také škody v lesích. Tropické teploty a nedostatek vláhy totiž vytvářejí pod kůrou zvláštní mikroklima, které vyhovuje kůrovcům.