V současné době navštěvuje novostrašeckou ZUŠku pět set dětí a ředitelka Jiřina Kinkalová proto požádala radu města, aby doporučila Středočeskému kraji, který školu zřizuje, o navýšení o padesát žáků. Radní její žádosti vyhověli, a to nejen z důvodu demografického vývoje, ale také proto, že se škola podílí na zhruba 90 akcích ročně.

„Do konce září musíme podat žádost a pokud nám ji kraj schválí, od příštího školního roku bychom kapacitu navýšili, ale zatím není nic jistého,“ upozorňuje ředitelka, která také potvrdila, že má škola již od roku 2009 stoprocentně naplněnou kapacitu. „Hlavně v posledních pěti letech je zájem tak velký, že každým rokem odmítáme kolem čtyřiceti, padesáti dětí, které dokonce udělají přijímačky. Za rok se třeba hlásí sto sedmdesát nových dětí a můžeme jich přijmout třeba osmdesát,“ potvrzuje velký zájem Kinkalová.

Ta také připomněla extrémní případ před několika lety, kdy se o hru na klavír hlásilo 30 uchazečů na jedno místo „Šest potenciálních žáků udělalo přijímačky na sto procent a tak jsme nakonec rozhodli, že místo dáme klukovi, který se hlásil už potřetí a vždy měl plný počet bodů. Kvalita školy se sice zvedá, ale vůči dětem je to nepříjemné,“ uvědomuje si ředitelka ZUŠ Nové Strašecí, která letos v říjnu oslaví sedmdesáté výročí od svého založení.

Největší zájem v Novém Strašecí je tradičně o hudební obor, kde je přibližně 240 žáků, ve výtvarném oboru zhruba 140, v tanečním necelá stovka a v literárně-dramatickém oboru kolem 30 dětí.

ZUŠ Rakovník má kapacitu téměř dvojnásobnou a jak potvrdila ředitelka školy Libuše Podaná, v posledních letech je kapacita prakticky naplněna. „Po navýšení kapacity jsme tu měli kolem osmi set dětí, ale počet postupně narůstal až na současnou kapacitu, která nám postačuje a můžeme víceméně uspokojit všechny uchazeče, až na taneční obor, kde se dělají zkoušky a všichni by se nám tam nevešli,“ přibližuje Podaná.

Největší zájem je podle ní o hru na kytaru. „Houslistů máme poměrně málo, počet trumpetistů se trochu zvedl, počet pozounistů je zhruba každý rok stejný. Zato kytaristou chce být každý, ale ti pak zjistí, že musí hrát i klasiku, což už je tolik nebaví. Každý by chtěl hrát raději písničky, ale to je každý rok stejné,“ popisuje ředitelka rakovnické ZUŠky. Ta, stejně jako novostrašecká, vedle hudebního oboru nabízí taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor.

Nejbližší akce ZUŠ Rakovník

6. září - Výstava prací žáků ZUŠ Doba koronavirová – prostranství Roubenky
11. září - Vystoupení Grippeds a Small People v divadle v Šanově
1. října - Absolventský koncert v Rabasově galerii v Rakovníku

Nejbližší akce ZUŠ Nové Strašecí

12. září - Pietní akt Lány (18.00)
12. října - 70. výročí založení školy –generálka
13. října - 70. výročí založení školy – koncert v 17.30 hodin
15. října - Setkání učitelů v rámci 70. výročí založení školy
19. října - Zahajovací koncert v 16.30 hodin
28. října - Pietní akt Lány ve 14.00 hodin