Jak děti dneska zvládají první pomoc?
To se odvíjí ročník od ročníku. Někdy děti zapomenou to, co se naučily na podzim. Některé si to nesou v sobě pořád. Ty nás pak i opravují při dalších školeních, že jsme jim to říkali jinak. To se mohlo stát, protože se měnily některé zásady poskytování první pomoci.
V jakém smyslu?
V letech dva tisíce pět až sedm se měnily zásady při oživování osob. Vlastně se zjednodušovaly, aby se co nejvíce přiblížily laikům.
Chodí děti před soutěží do nějakého kroužku?
Ano, ve školách kroužky pracují. Někde se scházejí jedenkrát za měsíc, ale víme i o školách, lde se scházejí jedenkrát týdně. Jinak se soutěže účastní i absolventi okresního studijního střediska mladých zdravotníků. To trvá týden. Tady si znalosti prohlubují a procvičují, aby se jim více vžily. Některé školy si nás zvou v průběhu února, března, aby si děti oživily například resuscitaci a podobně.
Jaké máte výsledky?
Myslím, že celkem dobré. Z našich absoloventů se stali lékaři, nebo zdravotní sestry. Jednou z absolventek je například i doktorka Olivová – Šretterová. Účastnila se i několika soutěží.
O zdravotní výchovu je tedy zase zájem?
Teď už ano, ale těsně po revoluci jsme měli problém sehnat dvacet dětí do kurzu, abychom naplnili kvótu. Nechtěli jsme vynechat ani jeden rok, protože potom už bychom nedostali od ústředí dotace. Další rok už bychom o ně těžko žádali. To neměli zájem ani kantoři. Tenkrát se považovala za zbytečnost i civilní obrana, která se tu budovala od padesátých let.
Jaká byla letos účast?
Přijelo celkem dvanáct hlídek. Účast má stoupající tendenci. V některých letech jsme měli celkem jen sedm hlídek.
Pořádáte studijní středisko mladých zdravotníků i letos?
Samozřejmě. Bude od čtvrtého do desátého června v kempu v Jesenici.
Kdo se většinou hlásí?
Hlásí se školy. Učitelé s tím už počítají a tak od dubna se zajímají, jestli středisko bude a kdy.