VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Základní škola v Šanově nabízí rodinnou atmosféru

Šanov – Ke spojení ročníků na prvním stupni museli přistoupit v Základní a Mateřské škole Šanov.

21.2.2014
SDÍLEJ:

Nahlédnutí do školy v ŠanověFoto: Jana Elznicová

Ředitelka Milena Titlbachová vysvětlila: „Tak jako v mnoha jiných základních školách máme i my trošku hraniční počet dětí." Šanovskou základku letos konkrétně navštěvuje 121 dětí. Spojenu mají dle jejích slov třetí a čtvrtou třídu. „Já sama mám vnučku ve třetí třídě a musím říci, že jim dle mého názoru spojení neškodí. Naopak. Ledacos odposlouchají z výuky starších spolužáků, takže třeba už loni uměla vyjmenovaná slova," smála se Milena Titlbachová.
Oproti tomu dvě třídy v mateřské škole, kde je kapacita 34 dětí, jsou zcela zaplněny.

Aprobaci mají všichni šanovští učitelé. „Jediné, co nás trápí, že jsme tu samé ženy. O učitele muže je prostě nouze," konstatovala Milena Titlbachová.
Ke zkráceným pracovním úvazkům se nemuselo ve škole přistupovat, ten mají jen učitelky v mateřské škole.

Vyučování se snaží přizpůsobit tak, aby děti stihly autobusová a vlaková spojení. „Skončí vyučování a odjíždí. Ráno začínáme za pět půl osmé, protože v tu dobu už tady jsou všichni. Sjíždějí se k nám školáci z Pšovlk, Řeřich, Václav, Zavidova, Petrovic a od páté třídy ze Senomat. Ti k nám takto chodili po celá desetiletí, jenže teď už tolik ne a začíná to být trochu problém. Do Senomat zajíždí městská doprava,a tak Senomatští posílají své děti raději do rakovnických škol. Nebo mají Rakovničané v Senomatech postavený dům a ani už své děti nedávají od první třídy do senomatské školy. Nyní je rovnou vozí do Rakovníka už od první třídy," popsala ředitelka Titlbachová.

Přitom v šanovské škole vládne rodinné prostředí. Dělá to i ten fakt, že průměr počtu dětí na jednu třídu je malý. Zhruba kolem patnácti dětí i méně. A za léta její existence se tu už vystřídalo mnoho generací dětí. Takže sem chodili třeba i prarodiče dnešních školáků.
K dispozici je tu i několik kroužků. Největší úspěch má kroužek tvořivosti. Ve škole mají děti dokonce k dispozici keramickou pec. Je tu také kroužek country tanců. „Mrzí mě malý zájem o kroužek angličtiny pro sedmou až devátou třídu. Chodí na něj jen šest dětí. Zatímco jinde možná budou za lekce angličtiny tvrdě platit, tady se mohou učit prakticky zdarma," upozornila Titlbachová.

Každý pátek zde učitelka ZUŠ Rakovník Zdeňka Kapounová učí zájemce hře na klávesy.

Ke škole patří i školní jídelna, družina mládeže, kam dochází padesátka dětí, a již zmiňovaná mateřská škola.
„Naše děti se pravidelně zúčastňují sportovních i vědomostních soutěží. V těch sportovních je naším pilířem Jakub Šiler, a mimo jiné zmíním pěkný úspěch, kterého dosáhl žák z devátého ročníku naší školy, Michael Macháček. Umístil se na krásném čtvrtém místě v okresní olympiádě z českého jazyka," upozornila Milena Titlbachová.

Zároveň ale upozornila na další problém, který zdaleka netrápí jen školní zařízení v Šanově. „Jsou to peníze. Někteří rodiče bohužel nemají dostatek peněz na to, aby mohli zaplatit dětem některé pozitivní aktivity. Poslední dobou je třeba problém zaplnit autobus, když pořádáme zájezd v rámci Klubu mladého diváka do pražského divadla, nebo když mají děti absolvovat lyžařský výcvik. Léta s nimi jezdíme do krajiny ke Špindlerovu mlýnu. A myslím si, že kurz není vůbec drahý. Za zhruba dva tisíce sedm set korun pro jedno dítě je zaplacen týdenní pobyt na horách. Tedy ubytování, doprava, celodenní strava. A zdarma jim půjčujeme vybavení na běžky," vyjmenovala Milena Titlbachová s tím, že je to moc škoda, když děti podobné aktivity nemají. „Stmeluje se kolektiv a ze zážitků se pak dá čerpat ve vyučovacích hodinách. Na výletech se vždy vynoří mnoho zajímavých témat k pozdějšímu zpracování," upozornila Titlbachová.
Letos si lyžařský kurz šanovští školáci opět užili. „Jezdili jsme z Labské nahoru do Horních Míseček. Letos nebylo moc sněhu, ale musím říci, že je poprvé běžky začaly více bavit," dodala ještě ředitelka šanovské školy Milena Titlbachová.

Autor: Jana Elznicová

21.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD)

Starosta Jenšovský k výsledkům ČSSD: Chybí nám od krajské úrovně lídři

Miroslav Samaš (ANO).

Výhra ANO ve volbách? Radost i závazek, míní rakovnický místostarosta

Je to nářez, hodnotí propad ČSSD ve volbách starosta Nového Strašecí

Nové Strašecí – Propad ČSSD v letošních parlamentních volbách zaskočil nejen jeho kandidáty a voliče. „To si snad ani nezasloužili,“ zhodnotil v bezprostřední reakci opoziční kandidát a bývalý starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl (kandidoval za ODS). Jak nesou překvapivé výsledky členové sociální demokracie?

Rakovničtí hokejbalisté nestačili na Sudoměřice

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Hokejbalistům z dalekých Sudoměřic vyšla odveta za týden starou porážku 2:5, kterou jim připravili ráčci a na vlas stejným výsledkem tentokrát domácí Rakovník porazili.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Letošní parlamentní volby táhnou. Seniory i mladé

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Letošní volby do Poslanecké sněmovny, které odstartovaly úderem páteční čtrnácté hodiny, se mohou podle dosavadních průzkumů pochlubit silnou účastí. Někde se na jejich začátek dokonce čekalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení