Komentář čtěte zde.

Připomínkovací řízení je podle Chalupy posledním krokem, kterým musí zákon projít, aby mohl být předložen vládě. Jak dlouho to potrvá, nechtěl příliš odhadovat. „Záleží na tom, kolik bude připomínek a jak budou zásadní. Z mé strany by to bylo věštění z křišťálové koule, ale pevně věřím, že to je otázka několika měsíců," řekl ČTK Chalupa.

Resort si podle Chalupy vytvořil finanční rezervu ke zřízení parku. „Měli bychom být schopni to financovat v rámci uspořených peněz, které jsme ušetřili loni a předloni," uvedl Chalupa.

Podle něj se ale musí počítat s většími provozními výdaji, než které jsou u nynější chráněné krajinné oblasti. Na druhou stranu podle něj má národní park na rozdíl od chráněné oblasti určité příjmy, například z lesnického hospodaření. „To je věc na nějakou další debatu a o tom bude muset rozhodnout vláda," zdůraznil Chalupa.

Národní park Křivoklátsko by se podle úvah ministerstva životního prostředí měl rozprostírat jižně od Křivoklátu podél řeky Berounky. Projekt se týká 102 nejcennějších hektarů půdy, tedy 16 procent nynější chráněné krajinné oblasti, šlo by převážně o lesy. Hranice národního parku by sousedila s 19 obcemi, uvnitř parku by měla být pouze Karlova Ves. Zřízení národního parku má i své odpůrce, kteří loni Sněmovně předali petici se čtrnácti tisíci podpisy. Podle organizátorů petice by měly křivoklátské lesy zůstat dále otevřené všem aktivitám, které nepoškozují přírodu.

„Naší ambicí není obcím diktovat. Pevně věřím, že kompromis byl nalezen a že návrh je konzistentní a nemá důvod někoho dovádět k nervozitě," zdůraznil Chalupa. Návrh na zřízení parku podle Chalupy zajistí ochranu přírody, zlepší atraktivitu regionu a zájem turistů. Podle jeho stranického kolegy, ministra zemědělství Petra Bendla, také zlepší zaměstnanost v regionu. „Podporuji národní park a jeho vznik, protože jsem přesvědčený o tom, že je navržen dobře," řekl novinářům Petr Bendl.