Skladba odpadu byla opravdu pestrá: od kovového komínku, přes pilu zvanou kapr, až po petky a sáčky od neukázněných řidičů.

„Už loni jsme posbírali asi čtyřiapadesát pytlů odpadu a to nejen tady, ale i na veřejných prostranstvích v obci i kolem silnic. Sice to mají sbírat cestáři, ale protože jsme tu na konci světa, tak se sem nedostanou," popisovala Alena Johnová z Drahouše s tím, že spolupráce, co se týká odvozu odpadu s městem Jesenice bezvadně funguje, takže vůbec neberou ohled, zda uklízí na katastru Jesenice, Drahouše nebo Tlestek.

Lidem záleží na tom, aby bylo ve vsi čisto. K úklidu se přidávají z téměř každé chalupy. Když nemohou v určený den, uklízejí jindy a sami si hlídají, kde se nějaká skládka rodí. Naposledy se to stalo u Zbořeného rybníka, kde se objevily televize a počítače. „Jinak je znát že se uklízelo loni. Odpadu je méně," podotkla Johnová.

Všichni zúčastnění se také shodli, že pracovníci údržby silnic strouhy uklízejí poctivě, i když někteří lidé jsou schopni za nimi znovu odhodit odpad do strouhy, ale na všechna místa se nedostanou, protože je jich málo. Středisko údržby v Jesenici zkrátka chybí. Znát je to hlavně při zimní údržbě, protože Jesenicko je opravdu odříznutý kraj.

Stejně se jim nelíbilo i to, že s úklidem nepomáhají dlouhodobě nezaměstnaní. Ruku k dílu přiloží jen lidé, kteří chodí do práce nebo důchodci, ale ti, co jsou celá léta doma a dostávají sociální dávky ne. „Bohužel, u nás neexistuje žádný systém, který by donutil takové lidi dělat. Mělo by to být tak, že pokud chtějí dávky, musí jít alespoň uklízet. Pokud nechtějí dělat ani to, neměli by dávky mít," shodli se všichni účastníci úklidu.