Víte o tom, že pokud chcete navštívit státní zámek Hluboká nad Vltavou, národní kulturní památku, nemusíte za touto překrásnou národní památkou ujíždět až do Jižních Čech?

Je tomu skutečně tak. Zámek Hluboká nad Vltavou totiž zdobí od září tohoto roku zahrádku Miloše Herinka ze Všetat na Rakovnicku.

Kopie se od originálu téměř neliší a my můžeme jen obdivovat um a mnohaleté úsilí rodiny Herinkových, které za stavbou Hluboké ve Všetatech stojí.

Miloš Herink vzpomíná: „Tatínek Josef Herink za mnou přijel ve třiašedesátém roce na vojnu do Českých Budějovic. Měl sem vycházku a protože s sebou vzal i mojí nastávající ženu Jitku, řekli jsme si, že se půjdeme podívat na zámek.“

Josef Herink si prý tehdy sedl na lavičku. Byl pohledem na Hlubokou, který se mu naskytl, unešen.

Pak prý pronesl tiše památnou větu: „To je taková krása. Já si tenhle zámek prostě musím postavit doma na zahradě.“

Josef Herink byl mužem činu, a tak si hned na místě nakoupil fotografie zámku. „Bohužel měli jen černobílé, ale alespoň měl k ruce něco od čeho se mohl takříkajíc odpíchnout. Pak doma dle fotografií maloval plány. Vše si pečlivě rozkreslil a nakonec udělal dřevěné formy na beton, ze kterého zámek stavěl. Musím upozornit, že ty formy si také udělal zcela sám a jen za pomocí pilky, sekerky a nože. Všechno to byla ruční precizní práce,“ popisoval dále Miloš Herink.

Práce na zámku Hluboká ve Všetatech začala ve třiašedesátém roce. V roce 1969 Josef Herink umírá a na zahradě zůstává jen poloviční torzo zámku. „V té době jsem byl hodně pracovně vytížen. A tak tam opuštěná stavba stála bezprizorně několik let,“ pokračoval Miloš Herink.

Jak to tak bývá děti po zámečku skotačily a sem tam na něm i něco nechtíc poškodily.

Léta běžela a chvíle zámečku přišla až když si ho všimla pravnučka Josefa Herinka Adélka. „Řekla mi dědo, ten zámek musíš opravit a dostavět. Přiznávám, že mě to doslova vzalo řekl jsem si, že má vlastně pravdu,“ doplnil Miloš Herink.

Původní plány stavby se naštěstí našly, a tak Miloš Herink mohl navázat na úsilí svého tatínka.

Rekonstrukce zámečku mu zabrala čtyři roky. „Dělal jsem na něm intenzivně vždy od jara až do zimy. Letos jsem ho konečně dokončil. Jsem šťasten a rád a tatínek tam někde nahoře je také určitě rád,“ zdůraznil Miloš Herink.

K zámečku ve Všetatech, respektive k jeho hodinám se váže ještě jedna tajemná událost.

Hodiny a smrt

Zámek zdobí mimo jiné hodiny, které Miloš Herink našel zabalené spolu s ostatními komponenty v papíru. Byl na nich čas 12 hodin 25 minut. „Jde z toho až mráz po zádech, neboť přesně v ten čas můj tatínek zemřel,“ upozornil na jen těžko vysvětlitelnou záhadu Miloš Herink.

Když prý pak hodiny dával na místo jejich určení, bylo mu velice smutno: „Vzpomínal jsem na tatínka a také na tu ohromnou náhodu, že se čas na hodinách, které byly namalovány jeho přítelem malířem před tatínkovou smrtí, jakoby znaly čas jeho odchodu z tohoto světa. Vůbec si to neumím vysvětlit“ dodal ještě Miloš Herink.