Po zastupitelstvu požadoval Milan Peruth, který obsadil post rakovnického zastupitele po zesnulém Miloslavu Kubínkovi, aby jej zmocnilo, a on tak mohl nahlédnout do spisu týkajícího se prodeje pozemku vedle Kulturního centra Rakovník.

Dnes se zde staví budova s bytovými jednotkami, původně se s plochou počítalo pro rozšíření potřeb a prostor kulturního centra.

Když ale zamířil na Odbor výstavby a investic Městského úřadu, zdejší úředníci mu přístup zamítli.

„Celou věc jsme s panem Peruthem diskutovali, byla jsem na místo přivolána. Ačkoliv už ve věci žádné právní řízení neprobíhá, je nutné postupovat podle správního řádu. Pan Peruth není statutárním zástupcem města, nemá žádné pověření. Jakási kontrolní činnost, jelikož se nejedná o investiční akci města, není na místě,“ komentovala rozhodnutí úřední Ludvika Trešlová, tajemnice městského úřadu.

„Myslím si, že náplní práce zastupitelstva města je hájit zájmy občanů. V tomto případě (prodej pozemku vedle KC Rakovník - pozn. red.) došlo k nějakému pošlapání práv a zájmů města. Chci do spisu jen nahlédnout, abych si ujasnil některé souvislosti. Tématem se zabývám dlouho, vystupoval jsem na zasedání už při prodeji, nejedná se tak o impulsivní krok,“ přesvědčoval zastupitele Milan Peruth.

I přesto většina zastupitelů s možností nahlédnout do spisu nenahlédla.

Důvod? Možný konkurenční boj a také další nakládání s informacemi.

„Nerad bych, abychom začali napodobovat poslance z parlamentu. Tam se také věčně někdo zmocňuje, zřizují se komise a stejně se nikdy nic nevyřeší. Pokud má pan Peruth nějaké pochybnosti, nechť je nechá prošetřit,“ vyzval Miloslav Mánek (ODS).

„Jen podotýkám, že policie už v minulosti prošetřovala a celou věc odložila,“ řekl starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD). Podle něj není správné, aby do správního spisu nahlížel zastupitel, který nezastupuje město, ale navíc ještě v doprovodu majitele konkurenční stavební firmy. „To je podle mne problém," dodal.

„Nejsem stavař, jsem ekonom. Určité znalosti mi chybí, proto jsem si pana Lodera (majitel stavební firmy v Rakovníku a ještě lídr strany Svobodní, pozn.red.) vzal jako svého poradce," vysvětlil Milan Peruth.

Rychlý prodej

O prodeji pozemku vedle kulturního centra Rakovník rozhodli zastupitelé v závěru roku 2015, a to tím nejtěsnějším rozdílem. Koalici ve složení ČSSD, hnutí ANO, KSČM podržel exstarosta města a opoziční zastupitel Zdeněk Nejdl (ODS). Jedenáctý člen koalice Václav Čermák (zvolen za Rakovník v pohybu) se totiž při hlasování zdržel.

Prodej pozemku vzbudil mezi Rakovničany řadu emocí. Někteří vyčítali městu až moc podezřele rychlý prodej, další mluvili o zbavení se strategického pozemku za nevýhodnou cenu, i když město předkládalo posudky, podle kterých je prodejní cena za zhruba 3 miliony korun v pořádku.

„Prodat takovýto pozemek za tři miliony je na odvolání vedení města,“ čílil se tehdy podnikatel Petr Svoboda.

„Vše bylo stanovené přesně na den. Neuskutečnila se k tomu žádná diskuze, věděl by se alespoň názor veřejnosti. Jsem přesvědčený, že by se našli i další stavebníci, sám vím minimálně o jednom. Ten se ale dozvěděl o prodeji tři až čtyři dny před vypršením záměru, tak nad tím mávl rukou," vytýkal opoziční zastupitel Ivo Trešl (Město pro vás).

„Právník potvrdil, že jsme postupovali v souladu se zákonem. Myslím si, že prodejem nedošlo z naší strany k nějakému pochybení," reagoval tehdy Miloslav Kubínek (ANO).