Některým rakovnickým zastupitelů se nelíbilo zejména to, že velké sportovní kluby, které reprezentují město, přijdou letos o značnou část dotací z městského rozpočtu oproti minulým letům. Naopak malé kluby si většinou dost polepší. Výši dotace navrhovala sportovní komise, a to podle počtu rakovnických dětí v daném sportovním oddílu. Podle žádostí bylo v rakovnických sportovních oddílech zapsáno celkem 1880 dětí, to by bylo zhruba 70 procent všech rakovnických dětí. O tomto čísle pochyboval i zastupitel Luděk Štíbr, který si myslí, že některé počty byly uměle navýšeny a upozornil na další velké nedostatky v návrhu. „Jedná se o likvidaci velkých sportovních oddílů, které dělají pravidelnou činnost. Tam jsou ztráty statisícové. Naopak malé kluby dostávají čtyřnásobnou částku. U sportovních grantů chybí srovnání oproti roku 2017. Nevím, jestli to není schválně,“ podotkl na začátku jednání Štíbr.

Vedoucí odbor školství, památkové péče, kultury, tělovýchovy a cestovního ruchu Marie Polcarová, ale podotkla, že pokud by se zjistilo, že do žádosti některý spolek uvede nepravdivé údaje, příspěvek by městu musel vrátit. Další zastupitelé společně s rakovnickým starostou Pavlem Jenšovským byli ale pro nové dělení příspěvku z rozpočtu města. „Chtěl bych zdůraznit, že příspěvky na činnost nejsou nárokovatelné. Sportovní oddíly nejsou příspěvkovými organizacemi. Nelíbí se mi, že se tento problém staví do roviny město versus sport. Město nikoho nepoškozuje, jde o srovnání podmínek,“ snažil se vysvětlit změnu v určování výše dotace starosta města Pavel Jenšovský. Naopak předseda sportovní komise, který se na vypracování návrh podílel, uvedl, že s novým model nepovažuje za dobrý. „Komise respektovala zásady, které byly dány radou. Původní rozdělení lépe odráželo činnost klubů a z mého pohledu to bylo lepší a spravedlivější,“ řekl Froněk.

Největší rakovnické kluby tak dostanou příspěvek i o několik set tisíc korun nižší, než tomu bylo v minulých letech. Například TJ Tatran Rakovník dostal o 330 tisíc korun méně než vloni, SK Rakovník o 250 tisíc korun méně, Hokej HC Rakovník o 80 tisíc korun méně a rakovnický volejbalový klub o 50 tisíc korun méně. Naopak více peněz z dotací bude čerpat například Ippon Karate Klub, ten si letos polepší o 40 tisíc korun, tenisový klub SK Talent bude čerpat také částku o 40 tisíc korun vyšší, než v předchozích letech. Pro nový návrh na rozdělení sportovních dotací bylo ale nakonec patnáct rakovnických zastupitelů. Tři hlasovali proti a návrh byl schválen. Jestli nový model nějak ovlivní fungování velkých klubů, ukáže letošní sportovní sezóna.

Sportovní dotace