Opraváři vodohospodářské společnosti RAVOS museli řešit zatím pouze menší havárie, kdy v domech, chatách a dalších nemovitostech zamrzla voda v přípojce. Problém nastane podle vodohospodářů tehdy, až začnou teploty stoupat do kladných hodnot.
„U vody to není jako u elektřiny. Pokud teplota prudce klesne, není to důvod, aby hned vznikla porucha. Problémy naopak nastávají ve chvíli, kdy začne půda rozmrzat a dá se takzvaně do pohybu. Poté dochází například k lomu potrubí, což je nejčastější porucha spolu s korozí,“ informoval přímo ředitel rakovnické vodohospodářské společnosti RAVOS Miroslav Riegl.
Ten dále uvedl, že v mrazech se nejčastěji řeší poruchy vzniklé špatným zateplením objektů a vodovodní instalace, což bývá hlavně u rekreačních chat a obydlí. „Jen za loňský rok jsme zaznamenali pětačtyřicet zbytečných poruch, a to právě kvůli zamrzlé vodě v potrubí,“ blíže informoval Miroslav Riegl.
Přitom by podle slov vodohospodářů stačila pouze maličkost. A to vodovodní potrubí včas vypustit a zavřít, nebo správně zaizolovat.
Ohroženy jsou věžové vodojemy
V nejtužších mrazech je největší riziko zamrznutí vody ve věžových vodojemech. „V těchto vodojemech jsou nyní zapnuta topná tělesa, pomocí kterých se zde potrubí ohřívá. Právě tady v těch ocelových nohách vodojemu je největší riziko zamrznutí vody. Naměřili jsme zde teplotu –16°C,“ sdělil Rakovnickému deníku ředitel vodohospodářské společnosti Miroslav Riegl.
Ten na závěr uvedl, že v současné době jsou všechny menší poruchy opravovány ještě v den nahlášení a nebo den následující.