V první etapě, tedy včera, ubyly sloupky okolo něj a čtyři sochy. Pak restaurátoři okolo sloupu postaví lešení, prozkoumají ho a pak teprve bude rozebrán i se sochou panny Marie.

Ve třetí fázi se rozebere celá spodní architektura. Ještě před tím, než se jednotlivé sochy vyzvedly jeřábem a naložily na náklaďák, dělala se u nich takzvaná fixace. To znamená, že se části, které by se mohly při transportu odlomit, natřely speciální lepící hmotou. Přes ní přišla další vrstva, zvaná punčocha. Při restaurování se obě hmoty samozřejmě odstraní.

Sloup nakládal i ten, kdo bude sloup restaurovat, a to restaurátor Václav Štochl. Jeho stav na pětibodové stupnici hodnotil za tři mínus. Před tím zrestauroval například Sloup nejsvětější trojice ve Valči. Práce na sloupuje pro něj skutečnou lahůdkou. „Nejraději restauruji sochy a práce na sloupu je jednou z nejkrásnějších, ke které se mohu dostat,“ potvrdil Štochl.

Sloup se rozebírá z důvodu rekonstrukce jeho podloží. To je nestabilní a sloup se postupně naklání. Jednoho dne by se mohl zřítit. Zpět na Husovo náměstí se vrátí zhruba za rok. Podrobné informace o restaurování přineseme v některém z dalších vydání Rakovnického deníku. Na levé fotografii Václav Holásek fixuje sochu. Vpravo Václav Štochl nakládá jeden ze sloupů.