Důvodem byla údržba nebo úplná výměna některých zařízení čistírny. Před tím čističku provozovaly Středočeské vodárny (SVAS).

Do čistírny přitéká voda přes dešťové oddělovače do strojních česlí. Na jejich lamelách se oddělují hrubé nečistoty. Lamely byly ulámány a neplnily svoji funkci, proto byly vyměněny.

Dále voda proudí přes lapák písku do biologické části čistírny, do nádrže s obsahem bakterií, kde se provzdušňuje. Nedostatek bakterií v aktivační nádrži byl jedním z hlavních důvodů omezení provozu čistírny.

Na dně jsou trubky s mikroskopickými otvory, kterými do nádrže proniká kyslík. Otvory se ucpaly prachem a bahnem, nebo se jeho vlivem vytvořily velké otvory. Proto vzduch nepronikal vůbec, nebo naopak velké bubliny, které špatně předávaly kyslík. Nedostatek kyslíku způsobil úbytek bakterií. Voda obsahovala pouze devět setin miligramu bakterií na litr, přitom optimum je dva miligramy na litr. Tím biologická čistírna neplnila svoji funkci.

Podle obsluhy jsou zhoršené parametry v aktivačních nádržích záležitostí minimálně dvou let. Vůbec nesouvisí se změnou provozovatele.

Vzduch do trubek aktivačních nádrží vhání dmychadla přes filtry, které zachycují nečistoty. Filtry měly být také pravidelně měněny. Ty se možná měnily před šesti lety. To uvádí i jeden z pracovníků obsluhy, který tu pracuje šest let. Uvádí, že za jeho působení se filtry nevyměňovaly. Nebyly totiž k dispozici ani filtry, ani potřebné informace o jejich výměně.

Filtry se pouze vyndaly a vyklepaly nebo vyfoukaly tlakovým vzduchem. Právě zanesené filtry způsobily ucpání otvorů v provzdušňovacím systému.

To potvrzuje i stanovisko zástupce společnosti výrobce areačních elementů, jednatele Františka Brdečky: „Nepříznivá situace vznikla dlouhodobým zanedbáním údržby dmychadlových agregátů Nebyla prováděna výměna jejich filtračních vložek sání. V důsledku toho došlo k zanesení prachem provzdušňovacího systému, zanášení perforace membrán provzdušňovačů a tím snižování jejich propustnosti pro vzduch."

SVAS uvádí, že výměnu měl naplánovanou na rok 2011, ale kvůli aktivitám novostrašecké radnice k tomu nedošlo. Jan Bureš, radní města a zároveň jednatel TSNS, k tomu řekl: „ Musím se nad tím pousmát. Čistírnu jsme převzali k 1. 11. Možná, že vodárny plánovaly výměnu na poslední dva měsíce. Stav filtrů byl ale havarijní celou řadu měsíců a oprava se měla udělat neprodleně."

Filtry se vyměnily až nyní za působení nového provozovatele. Vedle toho se vyčistily dmychadla a vyměnil olej. Dále provozovatel vyměnil provzdušňovací elementy (trubky) v nádrži biologické čistírny a vyčistil dosazovací nádrže.

Nyní je provoz čističky v pořádku. Každý den se odebírá vzorek z nádrže s bakteriemi. Litr vody se v odměrném válci během půl hodiny ustálí. Na dně se usadí kal, zbytek je voda. Naměřené hodnoty jsou: 520 ml kalu a zbytek voda. Před výměnou filtrů a provzdušňovacích elementů se usadilo zhruba 950 ml kalu.

Dále podle SVAS došlo k neodbornému zásahu současného provozovatele. Před 
vyúsť, tedy mimo dešťový oddělovač, nainstaloval provozovatel česle na zachycení většiny pevných nečistot. Koryto a usazovací rybníčky za čističkou bylo po velkých deštích zaneseno nečistotami, na což si stěžovali občané. Dostaly se tam s vodou, která po prudkých deštích přitéká přímo z města a nejde přes čističku. Zaměstnanci čističky vyvezou z nainstalovaných česlí pokaždé několik koleček odpadu. Nyní se čistota usazovacích rybníčků za čističkou rovněž zlepšila.

Při ověřování funkce dešťového oddělovače údajně podle SVAS došlo k vypouštění odpadních vod z fekálního vozu.

„Cisternu jsme naplnili čistou vodou. O tom jsme informovali provozního ředitele SVAS Pavla Pobřísla dopisem," vysvětlil Jan Bureš.

Stanovisko Středočeských vodáren

Kladno – V poslední době se v tisku objevují informace týkající se kanalizace a čistírny odpadních vod (ČOV) v Novém Strašecí. K dané problematice měla možnost se vyjádřit zatím pouze jedna strana, a to stávající provozovatel ČOV a části kanalizace ve městě, společnost Technické služby Nové Strašecí, s.r.o. (dále TSNS).
Vzhledem k tomu, že se v této souvislosti objevila spousta nepřesností a polopravd, je nutné, aby k situaci poskytl svoje stanovisko i druhý provozovatel kanalizace ve městě, společnost Středočeské vodárny (dále SVAS).
Článek Šárky Hoblíkové, redaktorky Rakovnického deníku, zveřejněného dne 20. 6. 2012 pod názvem „Provoz čističky opět omezen, je nutná další výměna filtrů", se zabývá důvody odstavení čistírny, spočívající ve výměně filtrů a dále znečištěním Novostrašeckého potoka špatnou funkcí dešťového oddělovače.
„V článku se zmiňuje výměna filtrů, na ČOV jsou filtry součástí dmychadel. Filtry se servisují cca 1x za rok. Dle provozních zkušeností a stavu filtrů se jedenkrát až dvakrát vyčistí a poté se koupí nové. Což za dobu provozování Středočeskými vodárnami bylo průběžně prováděno," sdělil Pavel Pobříslo, provozní ředitel SVAS.
„Lze předpokládat, že pan starosta neměl na mysli jen výměnu filtrů u dmychadel, ale také aerační elementy. Zde by bylo dobré uvést informaci na pravou míru.
Aerační elementy slouží v oblasti provzdušňování kapalin, jejich míchání a okysličování a jejich životnost je cca 10 let. Jejich výměna byla naplánována na rok 2011, ale díky aktivitám stávajícího vedení radnice se výměna elementů naší společností již neuskutečnila. Za dobu našeho provozování byly trvale dobré odtokové parametry z ČOV a nedošlo k úhynu aktivovaného kalu ani v jednom případě," upřesnil Pavel Pobříslo.
„Odlehčovací komora (dešťový oddělovač), jak již název napovídá, slouží k odlehčení naředěných odpadních vod při dešťových událostech. Tyto komory jsou na stokové síti osazeny dvě, obě v majetku společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. SVAS provozuje pouze jednu z nich, druhá je umístěna v areálu ČOV a je provozována společností TSNS. S odlehčenými naředěnými vodami mohou do koryta odtéci i lehké plovoucí nečistoty. To ovšem neznamená, že komora nefunguje," vysvětlil provozní ředitel.
„Ovšem neodborným zásahem pracovníků TSNS došlo k havárii dešťového oddělovače a s tím souvisejícímu znečištění vodního toku. Rovněž bez vědomí vlastníka vodního díla (VKM) a příslušného vodoprávního úřadu byly vypouštěny neředěné odpadní vody do vodního toku prostřednictvím fekálního vozu, aby byla dokladována nefunkčnost dešťového oddělovače. Ani tato nepovolená činnost TSNS neprokázala nefunkčnost tohoto zařízení," řekl Pavel Pobříslo a dotazuje se: „Nemůže docházet ke znečištění potoka i únikem kalů, který potvrdil provozovatel čistírny?"
Lenka Kozlová, tisková mluvčí Středočeských vodáren.