VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kilowaty umí vyrábět z podestýlky

Zavidov- Více než dvouleté zkušenosti na farmě v Zavidově na Rakovnicku ukázaly, že i u malých provozů živočišné výroby může přiměřeně zvolená bioplynová stanice stabilizovat ekonomickou situaci firmy.

19.1.2009 2
SDÍLEJ:

Majitelům pražské firmy se před pěti lety naskytla v Zavidově na Rakovnicku možnost koupit opuštěný areál živočišné výroby s bývalým kravínem a prasečákem, který měl sedm spolumajitelů. Chátrající objekt koupili a zrekonstruovali jej na produkci brojlerových kuřat,
Od roku 2005 je zde v turnusových zástavech na podestýlce 50 tisíc brojlerových kuřat vykrmovaných do hmotnosti 2,4 kg. Na čtverečním metru je v průměru 19-20 brojlerů.
Nerudovský otazník
Vždy po skončení turnusu zde řešili nerudovský problém - kam se značným množstvím drůbeží podestýlky? „Proto jsme přikoupili v okolí areálu další hektary, kterých máme na padesát. Ani jejich zavážení drůbeží podestýlkou nebylo ideální. Začali jsme se proto zajímat o možnost postavit bioplynovou stanici, v níž bychom ji efektivně zužitkovali. V té době nebylo u nás mnoho zkušeností s provozem a efektivností bioplynek,“ vzpomíná Ing. Jan Slavíček, který se o zavidovský areál stará.
Po konzultaci s odborníky jsme se rozhodli pro bioplynovou stanici s výstupním výkonem 50 kW elektrické energie. Největší problém bylo sehnat dotace, neboť z vlastních firemních zdrojů jsme na projekt a realizaci nedosáhli. Projekt našel podporu v operačním programu Průmysl a podnikání. Výhodou bylo, že jsme vlastnili jak budovy, tak okolní pozemky,“ uvedl Ing. J.Slavíček, který přidal několik údajů. Od schválení projektu trvala výstavba bioplynové stanice sedm měsíců. Celkové náklady na projekt a realizaci přesáhly 10 milionů korun, uznatelné náklady byly 8,5 milionu korun. Dotace, které nebylo snadné získat a hlavně dostatVčera jsme vás informovali o pražské firmě, která v Zavidově produkuje brojlerová kuřata a bioplynovou stanici .


U modrého plynojemu, , který trochu připomíná větší jurtu, vysvětluje Ing. Jan Slavíček celý proces: „V kombinovaném anaerobním reaktoru o objemu 500 m3 s vestavěným membránovým plynojemem s kapacitou 150 m3 vzniká rozkladem a fermentací z drůbeží podestýlky a z energetických rostlin bioplyn. Obsahuje přibližně dvě třetiny metanu známý jako zemní plyn, který je shromažďován v plynojemu, odkud jej ventilátor žene do dvou kogeneračních jednotek. Produkují elektřinu, kterou prodáváme do veřejné sítě a podle potřeby elektřinu od rozvodných závodů odebíráme, což je pro nás výhodnější.“


Třikrát využité odpadní teplo
Nemenší význam přikládá Ing. Jan Slavíček odpadnímu teplu, které se akumuluje ve vodě, ochlazující kogenerační jednotku. Přibližně třetina odpadního tepla zpětně spotřebuje vlastní provoz bioplynové stanice, kde udržuje optimální teplotu 40 oC pro fermentaci. Další dvě třetiny tepla se spotřebuje k vytápění farmy a dalších provozních objektů, takže veškeré odpadní teplo je využito třemi způsoby.
Vyfermentovaná organická hmota, připomínající prvotřídní zahradnický substrát, je vynikajícím organickým hnojivem, který v okolí farmy zlepšuje úrodnost pozemků určených pro pěstování energetických plodin.
"Bioplynku obsluhuje jeden pracovník a výkrmnu brojlerů taky jeden, a já tu jsem jen podle potřeby takže celý provoz farmy obstaráváme v necelých třech lidech,“ poznamenal k efektivnosti provozu Ing. Jan Slavíček.


Více než dvouleté zkušenosti na farmě v Zavidově na Rakovnicku ukázaly, že i u malých provozů živočišné výroby může přiměřeně zvolená bioplynová stanice stabilizovat ekonomickou situaci firmy, zlevnit její provozní náklady a dlouhodobě zlepšovat ekonomiku podniku při využití obnovitelných energetických zdrojů.

Autor: Zdeněk Kulhánek

Autor: Redakce

Místo události:
19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka TV, znalost Aj vítána. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do pracovního poměru přijmeme učitele 2. stupně - aprobace TĚLESNÁ VÝCHOVA, znalost Aj vítána. Požadujeme vysokoškolské magisterské studium dle §9 ods.2 zákona č. 563/2014 Sb. O pedagogických pracovnících v platném znění. Nabízíme plný úvazek, perspektivu, tvůrčí pedagogický kolektiv, pružnou pracovní dobu dle rozvrhu vyučování., Nabízíme: závodní stravování, penzijní připojištění., V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis na email: zskounov@iol.cz nebo volejte na tel. č. 313578888. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kounov, okres rakovník, 270 06 Kounov u Rakovníka. Informace: Zdeňka Mixová, +420 313 578 888.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 14 900 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Obsluha rychlého občerstvení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: spolehlivost, pečlivost, odolnost vůči stresu, komunikativnost, důvěryhodnost., Náplň práce: obsluha v rychlém občerstvení, obsluha elektronické pokladny, evidence EET, práce s peněž. prostředky, obsluha platebního terminálu karet., Arabský a kurdský - bahdini jazyk výhodou., Kontakt: tel. 776062911 (9:00-19:00 hod.). Pracoviště: Rasha mardnli s.r.o. - husovo náměstí 9, Husovo náměstí, č.p. 9, 269 01 Rakovník 1. Informace: Siraj Mardnli, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté Policista/ka. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Hořesedly, Jesenice u Rakovníka, Roztoky, Nové Strašecí., Požadavky: plnoletost, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vzdělání ÚSO nebo ÚSV ukončené maturitní zkouškou, státní občanství ČR., Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci příslušníka POLICIE ČR, široké uplatnění v rámci organizace, kariérní růst, možnosti studia při zaměstnání, mladý kolektiv, jistota stabilního příjmu., NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 150.000,- Kč., Mzdové ohodnocení: příjem při nástupu 21.840,-Kč. Po ukončení Základní odborné přípravy (po 1 roce) služební příjem je v rozpětí 25.490,- Kč až 28.490,-Kč., Benefity: 6 týdnů dovolené, délka prac.doby 37,5 hod/týden, pravidelná lékařská péče, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, po patnácti letech služby nárok na doživotní výsluhový příspěvek a dvoutýdenní ozdravný pobyt ročně. Další výhody podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů., Kontakt: plk. Mgr. Jiří Šiler tel.: 974 880 221 (PO-Pá 7:30-15:30 hod.), e-mail: jiri.siler@pcr.cz/ra.nabor@pcr.cz nebo osobně (Po-Pá 7:30-15:30 hod., Husovo náměstí 116, Rakovník).. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje - územní odbor rakovník, Husovo náměstí, č.p. 116, 269 01 Rakovník 1. Informace: J. Šiler, +420 974 880 227.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 10 225 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Referent - sociální pracovník v oddělení sociální prevence odboru sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10225 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: výkon komplexních činností v souladu se zákonem o sociálních službách, pomoci v hmotné nouzi a občanským zákoníkem (výkon veřejného opatrovnictví)., (Tř.11), Požadujeme: znalost práce s PC (WORD, EXCEL, internet, e-mail)., , Více informací na www.mesto-rakovnik.cz, Přihlášky do 29.6.2018.. Pracoviště: Město rakovník, Husovo náměstí, č.p. 27, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nejistou vodu z kohoutku je lepší převařit

PŘÍBRAMSKÁ EXHIBICE přiláká celou řadu hvězd, nejen příbramského, fotbalu. Domínik Mašek se těší na spoustu fanoušků a velkou zábavu.

Fotbalové hvězdy míří do Příbrami

Obrazem: Jarním koncertem se připojili k ZUŠ OPEN

Nové Strašecí - Včera v podvečer se v Novostrašeckém kulturním centru konal Jarní koncert Základní umělecké školy v Novém Strašecí. Tímto koncertem se ZUŠ připojila k 2. ročníku happeningu Základních uměleckých škol ZUŠ OPEN. Koncert zahájila ředitelka ZUŠ Nové Strašecí Jiřina Kinkalová a provázela jím Iva Vachková.

Rakovnická výprava přivezla z US Open dvě zlata a stříbro

Rakovník – Letošní minigolfové US Open, které bylo v severokarolínském Hendersonville velmi poznamenané přívalovými dešti a místními záplavami, nebylo pro rakovnickou rodačku Olivii Prokopovou tak příznivé, jako to loňské. Třiadvacetiletá hráčka PGC JM 20 sice opět vyhrála v kategorii žen, v absolutním pořadí ovšem obsadila „až“ jedenáctou pozici.

Derby: Kolešovice vyzvou Kněževes

Rakovnicko – Lvice z Pavlíkova sehrají v sobotu své závěrečné utkání divizní sezony. Již jisté vítězky vyzvou Baník Souš a po zápase následuje dokopná. Nové Strašecí se pokusí prodloužit třízápasovou vítěznou šňůru pod vedením nového kouče Petra Svobody. Zavidovští zase potřebují nutně zvítězit nad Klecany a uchovat si tak naději na záchranu soutěže. V nejnižší krajské soutěži je na programu derby. Poslední Lužná hostí favorizovanou Mšec. Derby se odehraje i o soutěž níž. V 23. kole okresního přeboru totiž hostí Kolešovice nedalekou Kněževes.

Deště způsobily problémy, v Zaječově až dramatické, nyní se situace zklidnila

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek odpoledne a v noci na 25. května vytrvalé deště způsobily problémy v mnoha obcích. Prakticky všude hasiči řešili zatopené sklepy, potoky vylévající se z břehů a přetékající rybníky. Pršet stále nepřestává a vyschlá půda není schopná tak vysoké srážky absorbovat, tak rychle zase odtékají a způsobují lokální povodně. V pátek se již situace zklidnila a hladiny pomalu klesají, stav hladin je však nadále bedlivě monitorovaný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT