Pro Rakovničany a návštěvníky historického centra z toho však nic nevyplývá. Radnice nechá pouze odstranit formální nedostatky systému. Ivo Žďánský, vedoucí Odboru správy majetku Městského úřadu Rakovník, řekl, že nové dopravní značení již konzultoval s policií a také odborem dopravy.
„Dojde k omezení obecného užívání, jako tomu již zde jednou bylo, a to u vjezdu na Husovo náměstí, kde bude umístěna značka zákazu vjezdu vyjma držitelů čipových karet a také parkovacích lístků,“ informoval Žďánský a zároveň dodal: „Veřejným zájmem zde je omezení průjezdu aut na co nejmenší počet, hlavně pak na konci náměstí, kde jsou čtyři školy. Děti se při cestě do jídelny nerozhlížejí.“
„Můj názor je ten, že rozhodně není ve veřejném zájmu, aby přes Husovo náměstí auta projížděla,“ uvedl starosta Nejdl.
Kromě výtky krajského úřadu ohledně značení přepracuje rakovnický úřad také znění nařízení města Rakovníka. To bude nyní stručnější a bude vytvořeno přímo podle vzorového nařízení ministerstva vnitra.
Ivo Žďánský pak novinářům řekl, že nové nařízení bude velmi strohé a pouze jednostránkové, obsahovat bude tři až čtyři články a také dvě přílohy, kde se vymezí, pro které části nařízení města platí. Nově také budou součástí nařízení přesná pravidla, na jejichž základě mohou získat občané čipové a parkovací karty.
Přístup je zajištěn, tvrdí Žďánský
Středočeský úřad radnici například vytýkal také to, že nařízení města nerespektuje veřejný zájem, spočívající ve volném přístupu k veřejným budovám (článek najdete na rakovnicky.denik.cz). „Respektive z jeho obsahu není zřejmé, jakým způsobem je volný přístup zajištěn,“ napsala starostovi úřednice J. Malá.
Podle vedoucího odboru Iva Žďánského je důležité neplést si přístup a příjezd k veřejným budovám. K rakovnickým veřejným budovám přístup je zajištěn. „Přístupu k veřejným budovám nikdo nebrání, to jsme si vyříkali s doktorkou již na schůzce na krajském úřadě. Ta navíc říkala, že rozhodnutí vydala, aniž by věděla, jak situace v Rakovníku vypadá,“ podotkl Žďánský. Zároveň připomněl, že každý má právo jít na úřad, jít na náměstí, ale i v ostatních městech je omezeno obecné užívání. Jako nejznámější příklad pak uvedl Prahu, kde je rovněž obecné omezení platí.
„Tam je také omezeno obecné užívání, protože například na Staroměstskou radnici si také nemohu zajet autem a zařídit si něco jen z titulu, že tam chci zajet,“ řekl Žďánský. Ten pak ještě připomněl, že takto to funguje i v dalších městech České republiky jen s tím, že v Rakovníku je na to napojen unikátní systém závor.
Nové znění nařízení města by mělo být účinné od 1. května, aby Rakovničtí dodrželi šedesátidenní lhůtu krajského úřadu na vypořádání se s výtkami. „Samozřejmě budeme s krajským úřadem nadále v kontaktu,“ dodal Nejdl. Podle některých občanů je však v Rakovníku nedostatek parkovacích míst. To však není podle radnice pravda. Navíc u vlakového nádraží by mělo vzniknout další parkoviště.