Ale členové Sboru dobrovolných hasičů v Krušovicích na Rakovnicku se naštěstí nechystali vyjet k ohni. Připravovali se na natáčení s Českým rozhlasem Region, další díl soutěže Dobráci roku. V klubovně už bylo vše přichystané, hasiči se tu také všichni sešli, od nejmenších až po ty nejstarší. Nechyběla ani jedna z nejstarších členek služebně i věkem, Stanislava Beránková.
Starostka hasičů Markéta Frölichová okamžitě zareagovala na výzvu Českého rozhlasu Region a hasiče sama přihlásila. Ostatní pak výzvu přijali s nadšením.

Novodobá historie krušovického sboru dobrovolných hasičů se píše od roku 2009. Na začátku byla parta, která pořádala pro sebe i pro potěchu ostatních v obci různé kulturní akce. Až padl nápad obnovit sbor dobrovolných hasičů a připravovat akce pod touto hlavičkou, a tak navázat na předešlé tradice. Letos v červnu si místní hasiči připomenou sto třicet let. Starostka Markéta Frölichová na začátky vzpomínala takto: „Začátek byl těžký, protože nikdo z nás 
s hasičinou žádné zkušenosti neměl. Učili jsme se vše úplně od začátku. Z vybavení nám v garáži zbyla stříkačka PS dvanáctka a pár starých konopných hadic." Hasiči postupně zakoupili nákladní vůz IFA, což je jejich jediný dopravní prostředek. Pak získali ještě dvě stříkačky a pořídili další vybavení a hlavně výstroj. Nyní zajišťují při zásazích hlavně technickou pomoc. Zkraje jich bylo třicet, teď sbor čítá šedesát pět členů. Z toho je sedmadvacet dětí od přípravky až po ty odrostlejší.

Vedle soutěžních družstev dětí se podařilo sestavit i družstvo žen a mužů. Pyšní se několika úspěchy v okresních soutěžích, jako je Čistecký uzel nebo Slabecký Soptík. Rádi se účastní netradičních soutěží, takzvaných „srandamačů". Tento název redaktorku Radia Region velmi zaujal, a tak starostka hasičů Markéta Frölichová musela vše uvést na pravou míru: „Například tady v Krupé nebo ve Smilovicích se také běží štafeta, ale pivní. Ještě před startem musí každý vypít třetinku nealkoholického piva. To pijí při závodu i děti. Dá jim sice více zabrat, ale když jsme z Krušovic, musíme ukázat, že zvládáme i jiné než hasičské disciplíny."
Kromě toho, že mají hasiči v Krušovicích starostku, mají mezi sebou také řidičku nákladního auta. Marie Široká snadno zvládá dojet náklaďákem na závody. Už když sedí v kabině se svou kolegyní samy dvě, budí pozornost. Ale jednou při vystupování právě na závodech jim přece jen museli pomoci muži. Ono totiž není jen tak dostat se v elegantní, ale krátké sukni od uniformy z vysoké kabiny, proto ženám musel jeden z kolegů „krýt záda".

Marie Široká nejen hasičské sukně ráda nosí, ale také je všem kolegyním šije. Ta původní, hasičská, dámám totiž tolik nesedí.
Mít v obci hasiče je hotový poklad, potvrdila starostka Krušovic Eva Hůlová, která je sama také hasička: „Hasiči pořádají různé kulturní akce od masopustu, čarodějnic, dne dětí, adventu. Ale také jsou k ruce, když se něco přihodí. Čerpají vodu ze sklepů, odklízejí padlé větve. Myslivcům pomohli vyčistit náhon k rybníku. Když je potřeba například vykácet nějakou zarostlou cestu, opět zavoláme hasiče." Obec také hasiče podporuje.

Ve Sboru dobrovolných hasičů v Krušovicích se jen nehasí a necvičí, ale dbá se také na kulturu. Však piano v koutě klubovny nestojí jen tak. Hasiči to také ukázali při rozhlasovém natáčení. Na závěr všichni sborově zazpívali hymnu všech Krušováků, kterou zpívali už jejich dědové: Nad Louštínem zakroužilo hejno ptáků.

Jak hlasovat pro SDH Krušovice?

Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI KRUSOVICE na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Krušovic posílejte do pátku 23. ledna 2015 do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS není omezený.

Pravidla soutěže Dobráci roku:

Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce příštího června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo-Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho 
z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha západ a Praha východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 
4 koruny.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.