Objekt vystřídal několik vlastníků. Poslední koupil pouze pozemky a ke svému majetku se nehlásí. Historické budovy poničil, takže čelí trestnímu oznámení.
Budovy patřící bývalému Družstvu vlastníků Slabce, bez pozemků skončí v polovině května v elektronické dražbě. Areál sestává z chlévů, skladu slámy a sýpky. Dříve patřil bývalému JZD, které tu mělo stáje a sklady.

„Začátek konce bylo, že lihovar koupila v roce 2015 firma s tím, že ho zrekonstruuje. Stalo se to, že majitelé z něj odvezli, co se dalo zpeněžit. Nejprve železo, pak sundali střechy a vyřezali trámy, které jsou historicky ceněné," říká starosta obce Bohuslav Řezníček.

O trámy přišel také špejchar, stoleté dřevo je totiž vyhledávané restaurátory a dá se dobře zpeněžit, přestože budovy stále patří dnes už zaniklému družstvu vlastníků Slabce. Vydražením budov příští majitel získá jen ruiny, které zřejmě bude muset zbourat a tím vyklidí pozemek, ale postavit už na něm nic nemůže. Kdyby k budovám patřily i pozemky, mohla by to obec koupit a získat parcely uprostřed vsi.

„Tento týden budeme mít se zastupiteli pracovní poradu, zda do dražby jít, či ne. Já tomu moc nakloněný nejsem. Pokud bychom nezískali dotaci, obec by to finančně nezvládla. Navíc majitel pozemků má na budovy předkupní právo," uvažoval starosta.

Trestní oznámení

Podle znaleckého posudku na budovách bývalých chlévů byla vyřezána vazba a jsou tam propadlé stropy. V někdejší sýpce jsou odstraněny nosné trámy jednotlivých pater. Budovy jsou proto velmi závažně poškozeny. Lihovar a sýpka jsou kulturní památkou z období baroka.

„Na majitele jsme podali trestní oznámení za poškození kulturní památky. Trestní řízení není v této chvíli ještě u konce," popisoval Tomáš Kapsa, vedoucí oddělení památkové péče Městského úřadu v Rakovníku. Přitom sýpka byla velmi zachovalá. Po drobných úpravách mohla být otevřena turistům.
Lihovar údajně není jedinou památkou, kterou firma poškodila.