Majitelka prodejny Husse na Husově náměstí v Rakovníku Jaroslava Novotná pokles zájmu zákazníků po zdražení nepocítila. „Když se začalo zdražovat, docela jsem se bála, že to mohu zavřít, ale kupodivu se tak nestalo. Kolikrát řeknu, že je to zase o stovku dražší, ale lidé si pro to stejně zase přijdou,“ uvedla Novotná. „Občas se mi stane, že přijde třeba stará paní v důchodu, a když jí nabídnu něco levnějšího, skoro se urazí, že chce to co vždycky,“ poznamenala.

Podle podnikatelky je to i tím, že zvířata si na určité krmení zvyknou a při změně mohou mít zažívací potíže nebo nové krmení prostě odmítají.

Ilustrační snímek.
Zákaz pro děti? Hostinským vadí spíš rodiče uznávající volnou výchovu

Například kočičí granule, dovezené ze Švédska, stojí kolem patnácti set korun za patnáct kilo. Psí granule jsou za podobnou cenu. „Jde o kvalitní krmivo, nejsou v něm žádná barviva ani konzervanty, je to zdravá výživa vhodná i pro alergiky,“ vysvětlila podnikatelka, která prodává krmení pro zvířata už dvanáct let. Většina tržeb přitom plyne z rozvozu na objednávku v e-shopu.

Sama vlastní dva velké psy a dvě kočky, a tak dobře ví, že živit je kvalitní stravou není nic levného. „Jsem sama v bytě, kde platím nájem - a ti psi spořádají krmivo třeba za tři tisíce měsíčně. Ale nechci jim dávat nic levnějšího, vím, že by pak měli problémy, proto neslevím, raději nějakou tu stovku navíc připlatím,“ zdůraznila Novotná.

Dvoukilový Pongo nestojí měsíčně víc než pětistovku

Lépe jsou na tom majitelé malých psů. Například Eva Hrdličková z Nového Strašecí vlastní dvoukilového jorkšíra, pro kterého stojí krmení zhruba 500 korun měsíčně. „Do jednoho roku měl stále zažívací obtíže a zjistilo se, že má alergii na lepek, takže mu musíme kupovat jen kvalitní stravu, teď většinou monoproteinové konzervy a granule. Kupujeme stále stejné věci, i když ceny šly výrazně nahoru, ale jak je malinký, sní jen malý pytel granulí za měsíc,“ představila Hrdličková menu psa Ponga, do kterého patří měsíčně ještě čtyři malé konzervy a sáček pamlsků - sušeného masa. „To podražilo nejvíce, stávalo kolem 69 korun a už jsme viděli ten samý pytlík i za 129 korun. Pokud bychom měli velkého psa, který toho sní hodně, určitě bychom museli zkusit i něco levnějšího,“ dodala.

Slavnostní vyhodnocení okresního kola literárně-výtvarné soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže na rakovnické hasičské zbrojnici.
Děti na hasičské stanici obdržely ceny za soutěž. Poté si prohlédly její útroby

Ani Pavla Havlová z Rakovníka, která vlastní kočku, nemá problém si za krmivo připlatit. „Vidím, že granule i konzervy zdražily, ale stejně kupuji stále stejné značky. Myslím si, že nárůst cen je tak o dvacet procent, ale nechci kupovat kočce levnější granule, aby se to neodrazilo na jejím zdraví. Zastávám názor, že co bych nyní ušetřila na jídle, to bych pak dala za veterináře.“