Tady ho přivítala nejen nezaměnitelná vůně jablek, ale také příjemná předvánoční pohoda. Nejlepší je samozřejmě pochutnat si na jablku syrovém, ale z jablek se také dají vykouzlit výborné moučníky. Právě takové upekly místní ženy a nabízely je nejen pro potěšení oka, ale také ke kávě či čaji. Na dlouhém stole bylo vyrovnáno na šedesát odrůd jablek, například: Opál, Rubinola, Šampion. Objevily se tu také sloupcové Rondo a Herald.

Jablka přinesli členové Českého zahrádkářského svazu 
v Mutějovicích, ale i ostatní pěstitelé. Ukázalo se, že lidé mají ještě na svých zahradách staré odrůdy, například Čisteckou lahůdku, nebo Kanadskou (kmínovou) renetu. Některá jablka se nepodařilo určit, přesto se ochutnávala, 
a tak na tácku vedle celých plodů a úhledně nakrájených půlměsíčků k ochutnání stálo na popisce: směs starších chutných odrůd se jménem pěstitele. Jablka mezi sebou soutěžila tak, že lidé je ochutnávali, prohlíželi a probírali jejich chuť s ostatními. Nejlepší jablka obodovali od jedné do pěti. Body se sčítaly a na závěr se jablka vyhodnotila. Svátek jablka připravili členové Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Mutějovicích spolu s členkami místního Českého svazu žen.

Podrobnosti uvedl předseda mutějovických zahrádkářů Václav Vohralík: „S podobnou akcí jsme začali už předloni. Tehdy jsme hodnotili hlavně sloupcovité odrůdy, protože ty, které se objevily ještě před tím, jako byla polka, byly spíše dekorativní, nevalné chuti. Až potom se objevily odrůdy srovnatelné s ostatními sortami, proto jsme si udělali malou výstavku s klasickým tržním sortimentem a sortimentem sloupcovitých jabloní. Zjistili jsme, že se sloupcovité odrůdy dají jíst."

Kromě toho zahrádkáři připravovali několikrát Svátek letního jablka. Začalo to úplně nenápadně. Sešli se na zahradě, na špalky položili prkna. Natrhali angrešt, rybíz, zkrátka vše, co bylo zrovna zralé. Letos už u plodů měřili cukernatost a posuzovali přímou chuť a také moučníky z tohoto ovoce.

„Tam jsme se domluvili, že stejnou akci uděláme s jablky. Dali jsme se dohromady se svazem žen. Všechny členky si rozeslaly na mailové adresy recepty moučníků z jablek. Bez pomoci žen bychom to nedali dohromady takhle ve velkém," zkonstatoval Vohralík.
Protože se akce povedla, zahrádkáři spolu s Českým svazem žen plánují další, tentokrát na léto. Svátek letního jablka připraví buď opět v sokolovně, nebo na zahradě.

„Budou se ochutnávat letní jablka i další v tu dobu zralé ovoce a také moučníky z nich," popisoval Václav Vohralík. Díky aktivitě zahrádkářských instruktorů je k dispozici řada nových i zahraničních odrůd.

Svátek jablka, jak už bylo řečeno, doplnily výtečnými moučníky členky mutějovického svazu žen. Bylo tu například několik druhů štrúdlů, hraběnčiny řezy, řezy s jablky a čokoládou.

„Původně jsme chtěly připravit něco pro seniory, ale nakonec jsme akci spojily se zahrádkáři. Oslovily jsme naše členky, zda by něco neupekly. Byly ochotné a připravily spoustu moučníků. Doma se mi sešlo asi osmatřicet receptů od známých, tak jsem je rozeslala členkám a ty něco upekly podle nich, něco zase podle svých osvědčených receptů," řekla Věra Rajdlová, předsedkyně Českého svazu žen v Mutějovicích. Sama je i aktivní zahrádkářkou. Pěstuje borůvky. Na Svátek jablka upekla jablečné řezy se zakysanou smetanou.

Výsledky soutěže odrůd jablek :

Celkem se hodnotilo šedesát odrůd. Vítězem soutěže se stala česká Rubinola, žíhané jablko. Přítomní ji ocenili padesáti body. Na druhém místě skončila odrůda pozdně zimní, Red Topaz. Získala třicet bodů, i když se neochutnávala v ideální konzumní zralosti. Na třetím místě skončil Opál s osmadvaceti body a s dvojitou rezistencí proti strupovitosti jabloní a padlí. Stejným počtem bodů návštěvníci ohodnotili velké vzhledné jablko Admirál, které má rovněž dva druhy rezistence. Čtvrté bylo jablko odrůdy Blaník. Na pátém místě skončil francouzský hybrid, podzimní jablko TL 11.

Šestý skončil další zahraniční hybrid, britsko-francouzská Ariwa, která je rezistentní proti padlí i strupovitosti. Na dalším místě skončila tradiční odrůda Golden Bohemia, velké žluté jablko mutace odrůdy Rubín. To ještě získá na chuti po Vánocích. Osmý byl světlý Sýrius. Stejným počtem, a to dvanácti body, lidé ohodnotili odrůdu Rondo, českou rezistentní sloupcovou odrůdu. Současně s těmito odrůdami skončila poměrně nová odrůda Vltava, uznaná před třemi lety. Devátá skončila německá odrůda Starcats. Hodnotícím chutnala i stará odrůda Šampion. Ohodnotili ji devíti body, stejně jako naopak novou KuP 308. Tato odrůda získá plnou chuť až v lednu nebo únoru.

„Překvapilo mě, že se stále na výši drží stará odrůda Šampion. Velmi mile mě překvapily dvě sloupcové odrůdy, německá Starcats a naše Rondo. Obě byly srovnatelné s ostatním sortimentem," zkonstatoval předseda Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Mutějovice Václav Vohralík.