Co ale teprve vyrazit společně ze školy do přírody nachytat trochu sluníčka a okouknout, jak ta příroda vypadá v praxi. To je teprve něco!
Takovou možnost měly první podzimní den všechny děti z jesenické základní školy. Přidali se k nim ještě kamarádi z Mateřské školy speciální a praktické v Jesenici a Základní školy ve Mšeci.

Časně ráno všichni vyšlápli procházkou z Jesenice na zámeček Svatý Hubert. Po skupinách se prošli lesem kolem zámečku, při tom plnili úkoly na stanovištích a ještě si zopakovali přírodopis.

Soutěž
Napoprvé si užili hlavně kluci. Hned po startu totiž zalehli ke střelbě ze vzduchovky, aby trefili terč divočáka. Jak se ale za chvíli ukázalo, lépe si vedla děvčata.
„Kdopak pozná výra velkého, sovu pálenou nebo sýkorku?“ Někdo věděl hned, jiný váhal, ale vycpaného netopýra poznal každý. Poznat houby nebo rostliny podle obrázku, to docela ušlo. Ale určitě mnohem zajímavější bylo osahat si lebku srnce a zajíce nebo odlité stopy zvířat. Taky stálo za to pozorovat loveckého psa při práci, jak aportuje či stopuje zvěř.

„Já jsem trefil oběma ranami divočáka!“ Hlásil klučina z páté třídy. „Já zas poznala všechny stopy!“ Přidala se dívka ze třetí třídy.
Za odměnu děti v sedle vozili koně Smoki a Sekta. Kdo se nedostal do sedla, nemusel smutnit. Svezl se alespoň ve voze s kobylkou Janou.
Po takovém perném dni vytráví, proto si každý s chutí upekl vuřta na ohni. K dokreslení atmosféry troubili trubači Jaroslav Luka na borlici a Zdeněk Ešner na lesnici hlahol ulovené zvěře například srnce nebo černé zvěře.

Dopoledne plné her a soutěží pro děti připravili zaměstnanci Lesů České republiky. Ředitelka jesenické základní školy Danuše Vopatová praktický přírodopis pochválila: „Tahle akce se už stala tradicí, děti se na ní moc těší. Naše škola se hodně zaměřuje na přírodu a ekologickou výchovu. Myslím, že takhle strávený den je na dětech moc znát.“

Žáci se pravidelně účastní i ekologických soutěží. V loňském školním roce se v soutěži Zelená stezka – zlatý list umístili v celostátním kole na velmi slušném desátém místě.