Stávající zeleň je pozůstatkem původní výsadby. Dnes už je do značné míry zničené chorobami (uschlé smrky) a nevyhovující svojí skladbou v prostředí městské památkové zóny. Odbor správy majetku MěÚ připravil návrhy hned několika variant, ke kterým se nedávno vyjádřil i Národního památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech v Praze (NPÚ). Jeho připomínky vzali rakovničtí radní na vědomí.


„Z předložených řešení se NPÚ z hlediska památkové péče jeví jako nejvhodnější varianta III, tedy, že před budovou bude vysázena alej z javoru mléče s vynecháním dvou středových stromů, kde bude rozšířen vstupní prostor, do nějž bude vložen vodní prvek, takzvané pítko a lavičky.,“ nastínil základ budoucí úprava prostoru Jan Polák, tiskový mluvčí radnice.


NPÚ ale nedoporučuje podsadbu stromů pásem keřů, jako vhodnější z pohledu památkové peče upřednostňuje výsadbu do trávníku. Stromy doporučuje vysázet na takovou vzdálenost, aby v dospělosti nedošlo ke spojení jejich korun. Výsadbu lze ovšem provést i za použití kultivarů akátu, které snáší lépe městské prostředí.


Také rakovnický radní Jan Jirátko na zasedání doporučil výsadbu javoru mléče, neboť akát nasazuje na listy velice pozdě a to by v jarních měsících nepůsobilo hezky. Dále rozšířil návrh o výměnu na živiny chudé zeminy před samotnou výsadbou stromů a z důvodu velice suchého prostředí navrhl vybudovat u stromů přívody vody v podobě plastových rour, které odvedou vodu přímo ke kořenům stromů. V souvislosti s pítkem upozornil na potřebu přístupu i větších aut ke vchodu školy a doporučil jeho umístění spíše do prostoru laviček.


S těmito změnami bylo přijato i usnesení rady.