Například v Novém Strašecí mají v letošním městském rozpočtu na zeleň vyčleněno hned dva miliony osm set tisíc korun. A vloni byla částka podobná. Z těchto peněz se pak financuje nejenom údržba stávající městské zeleně, ale i například výsadba té nové. „To jestli je ve městě dostatek zeleně, nechám na obyvatelích a návštěvnících města. Pro někoho je tu zeleně málo, pro někoho dostatek,“ řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip. A podle místních to se zelení ve městě není vůbec špatné. „Zeleně není nikdy dost. To rozhodně. Ale myslím si, že málo toho ve Strašecí není. Mně osobně se nejvíce líbí rozkvetlé náměstí,“ řekla Dana Pilátová z Nového Strašecí.

Vloni se v Novém Strašecí například vysázely nové stromy před Novostrašeckým kulturním centrem, nebo lípy na náměstí a upravovala se také zeleň v okolí sokolovny. „Letos budeme řešit zeleň ve Mšeckém sídlišti, v okolí školy a v areálu polikliniky,“ vysvětlil Karel Filip. Zbytek finančních prostředků pak půjde na běžnou údržbu, jako je třeba sekání a sběr trávy, příprava záhonů, prořezávaní suchých větví nebo bezpečnostní řezy křovin, nebo na podzim úklid spadaného listí.

V Rakovníku byla v minulém roce dokončena úprava zeleně na Komenského náměstí. Staré stromy tam byly vykáceny a dnes už místo zdobí stromy nové a keřové stromořadí po obou stranách Komenského náměstí, které má alespoň trochu odhlučnit Plzeňskou ulici. Do těchto úprav investovalo město z rozpočtu zhruba tři sta šedesát tisíc korun. Letos investovala rakovnická radnice například také do ozdobných velkých květináčů. Dva stojí přímo u vchodu radnice a třetí je na středovém pruhu náměstí. Další větší změny v zeleni vedení radnice na letošek neplánuje. „Na oslavu stoletého výročí Československa bude vysazen nový strom, a to v místě za kostelem svatého Bartoloměje,” uvedl mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

V Jesenici v loni vysázeli novou stromovou alej v Okálové ulici. Ta prošla rekonstrukcí a vedení města ji chtělo osázet zelení. A tak tu dnes roste více, než dvacet nových stromů. Alej by chtěli vysázet také na návsi v Podbořánkách, kde loni muselo město nechat pokácet vzrostlý kaštan, protože měl nemocný kmen a představoval tak bezpečnostní riziko.“ Zapojit bychom do sázení chtěli také místní obyvatele,“ plánoval v minulém roce starosta města Jesenice Jan Polák.