Slavnostní události se ve víkendovém sídle českých prezidentů ujal současný Miloš Zeman. Na slavnost přijel s první dámou Ivanou Zemanovou a nechyběl ani exprezidentský pár manželů Livie a Václava Klausových.

Přestože byl potok v zahradě před lety coby páchnoucí stoka raději zasypán, jeho historie sahá až do doby první republiky a působnosti prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Po prvním československém prezidentovi nově dostal i jméno. Slavnostního otevření 550 metrů dlouhého potoka dlážděného kamenem ze sýkořického lomu se zúčastnily davy lidí, které neodradil ani drobný déšť.

„Voda patří do krajiny, a to i voda, která právě teď padá na nás,“ prohlásil Zeman v narážce na nepřízeň počasí, jež donutila účastníky setkání rozevřít deštníky.

Ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek připomněl, že zámecký potok v minulosti vytvářel dělicí linii mezi užitnou částí zahrady a parkem. Podél vody navíc vedl plot, který bránil zvěři ve spásání toho, co zahradníci vypěstovali.

Později byl ale potok zavezen. Myšlenka jeho obnovy vzešla ze Zemanova setkání s místními lidmi. Práce si vyžádaly 5,9 milionu korun bez daně a bylo při nich použito 400 tun kamene. Voda v potoce je podle Zemana železitá, což lidskému organismu prospívá.

„Prošla všemi hygienickými testy, je naprosto použitelná a neškodná,“ uvedl prezident poté, co si vodou z obnoveného potoka s ostatními pozvanými připil.

Velíšek podotkl, že za bývalého prezidenta Klause byly zvelebeny zejména interiéry lánského zámku. „Nyní pokračujeme v exteriérech, změnil se například vstup do parku u hlavní brány. Vysazuje se nová zeleň, minulý týden se ale třeba samovolně zřítil více než stoletý dub. V parku a okolí zámku jsme dodneška vysadili 40 nových stromů, a to nepočítám sekvoj, kterou loni zasadil pan prezident,“ dodal Velíšek.

Podobu parku v neděli obdivoval například Miroslav Kožíšek z Bystřice na Benešovsku, který s manželkou dorazil do Lán už dopoledne. Na setkání se Zemanem, který je prý jejich oblíbencem, čekali čtyři hodiny. „O akci jsme se dozvěděli z rozhlasu, je to tady krásně udělané,“ doplnil ho soused na lavičce Oldřich Koubek, jenž přijel z Bíliny na Teplicku.

Nechyběli ale ani lidé z blízkého okolí, kteří si návštěvu Lán naplánovali jako rodinný výlet.

„Přijeli jsme sem na procházku a pokračujeme do nedalekého Hýskova. O události jsme ale vůbec nevěděli. Je to pro nás milé překvapení. Nakonec jsme byli rádi, že jsme mohli vidět i oba pány prezidenty a jejich manželky. Zahlédl jsem

na okamžik paní Klausovou a musím říci, že je to skutečná dáma,“ řekl Martin Jirák ze Slaného.

Exprezident Václav Klaus ocenil, že Lány vypadají pěkně a ani uvnitř zámku, kde byl na obědě, se to podle něj moc nepohoršilo od doby, kdy sídlo opustil.

„Tady venku se investuje a já myslím, že to je dobře,“ dodal. Zeman uvedl, že je velmi rád, když se může se svým předchůdcem setkat, ať už je to v Lánech, na Hradě nebo nedávno na narozeninách bývalého prezidenta v jeho institutu. ⋌⋌