První kombajny vyjely na rakovnická pole už v pondělí. Zemědělci začínají sklízet ozimy ječmene. „Zatím však ještě nemáme k dispozici žádné výsledky. První hlášení se uskuteční v pátek, to bychom měli mít první údaje o letošní úrodě a výnosech,“ reagoval na dotaz Rakovnického deníku předseda Okresní agrární komory Rakovník Jaroslav Mikoláš.

Podle něj se tropické teploty z předchozích týdnů a počasí beze srážek určitě podepsalo na letošní úrodě. „Vidím to dnes a denně na polích. Počasí bez deště rostlinám neprospívá a na sklizni se to určitě projeví. Určitě bude nižší hmotnost, jelikož zrno sice dozrálo, ale v podstatě na poli uschlo. Problém bude určitě u řepky, která bude mít sníženou olejnatost a budou tak i nižší výnosy,“ přiblížil informace Jaroslav Mikoláš.

I přesto, že již na Rakovnicku začaly žně, zemědělci doufají, že konečně zaprší a rostliny, které se sklízejí později, dostanou tolik potřebnou vláhu. „Jedná se například o chmel, kukuřici a další rostliny. Déšť by jim určitě pomohl. Žně jsou nyní na začátku, ta vláha je nyní mnohem důležitější,“ dodal Jaroslav Mikoláš.

Podle meteorologů bychom se měli deště dočkat v pátek a v sobotu, někde také i v neděli. Od pondělí by se měly vrátit letní teploty.