S úrodou je to špatné, stěžují si všichni zemědělci na Rakovnicku. Důvodem jsou velké výkyvy v počasí, které se mění, jako nikdy v minulých letech.

Neúroda„Letošní úroda je druhá nejhorší v naší historii. Můžou za to četné a vydatné srážky, které byly od loňského října až do letošního května. Díky nim je porost z velké části poškozený,“ řekl jednatel chrášťanského Lupofytu Jaroslav Mikuláš. Konstatoval i další nepříjemnou skutečnost. Aby zůstala firma ve stejných ekonomických číslech jako v minulém roce, musí zvýšit ceny. „Bohužel, úroda nám ve srovnání s loňskem klesla až o dvacet pět procent,“ doplnil Jaroslav Mikuláš.

Podobně je na tom i podnik AGRO Mšec.
„Podívejte se z okna, jaké je počasí a snad si sami domyslíte, jaká je úroda,“ lakonicky odpověděl na dotaz, jakou úrodu letos odhadují, ředitel mšecké firmy Pavel Frolík.

Lépe na tom nejsou ani v podniku Rakochmel v Kolešovicích.
„Letos je to opravdu špatné. Pořádně nezaprší a sucho nám ničí úrodu. V loňském roce to bylo minimálně o dvacet procent lepší,“ uvedl agronom podniku Václav Svítek. Stejný názor má i chmelař podniku Karel Šrámek. Stěžuje si na malé zásoby vody v půdě, které se projevily na porostu, a na kolísavém počasí, které přispívá ke zvýšení výskytu škůdců a chorob. „Na celkové hodnocení chmelařské úrody je zatím poměrně brzy, ale zatím to vypadá, že budou oproti minulému roku ztráty. Naštěstí nemáme problém s odbytem, dokonce odběratelé chtějí víc,“ sdělil Karel Šrámek.

Za Zemědělské družstvo Senomaty nám jeho agronom František Pastor řekl, že jejich výnosy z letošní úrody jsou až o jednu čtvrtinu nižší než v loňském roce. „Sklizeň pšenice, řepky a ječmene, které pěstujeme, je zničena z důvodu sucha a přízemních mrazíků,“ stěžoval si František Pastor.

Nespokojenost vládne i v Zemědělském družstvu ve Svojetíně. Předseda podniku Luboš Hošek i přes špatné počasí a s tím spojené sucho přesto dodává, že kvantitativně na tom jsou jako v roce 2006 a kvalitativně dokonce lépe než v předchozím roce.