Josef a Tereza Vysočanských s přehledem zvládali poznávání plodin i obrázků zvířat. Mají totiž doma hospodářství s docela početným stavem zvířat. Chovají prasata, ovce, králíky, slepice.

„Otázky vůbec těžké nebyly. Akorát trochu obrázky strojů. Tak velké doma nepoužíváme, hodně prací děláme ještě ručně," svěřoval se Josef. Práce kolem hospodářství ho baví, takže uvažuje, že by v zemědělství pracoval, až bude dospělý.

Právě přitáhnout mladé lidi do tohoto oboru a ukázat jim, že neznamená jen holinky a vidle, ale také moderní stroje a postupy, bylo hlavním důvodem k uspořádání soutěže Zemědělství žije. Za třicet let došlo k úbytku pracovníků v zemědělství o tři čtvrtiny. Nyní v něm pracuje asi sto dvacet tisíc lidí. A bohužel většina lidí je ve středním nebo vyšším věku.

„Zemědělství je obor, který je úzce spjat s vesnicí, zkrátka na vesnici patřil a vždy patřit bude. Chceme, aby si to uvědomovaly i děti. Proto jsme například kromě soutěže připravili výstavku kreseb dětí ze základní i mateřské školy na zemědělské téma," řekl za Občanské sdružení Lišanská šlapka její předseda Jaroslav Mikoláš.

Že zemědělství k vesnici patří, se ukázalo během celého odpoledne. Na hřiště za mateřskou školkou postupně přicházela snad celá vesnice. Sešlo se na dvě stě třicet lidí. Ti dříve narození si nad kronikou JZD Rovnost Lišany společně zavzpomínali na práci v tehdejším družstvu.

Jak se dojilo dříve, si přítomní mohli vyzkoušet, či připomenout na gumovém vemenu, zapůjčeném ze Střední zemědělské školy v Rakovníku. Většinou poznali, že to nebylo vůbec jednoduché. U vemene si zavzpomínal i Jiří Kinkal z Lišan: „Měli jsme doma hospodářství. Ve čtrnácti letech jsem dojil tři krávy." Mladí zase viděli, jak se hospodařilo tenkrát. Jak se hospodaří dříve tak trochu napověděly tři moderní traktory, které si mohli doslova prolézt.

K dalším vzpomínkám vedly i historické fotografie z dění v Lišanech. Ty se podařilo nasbírat díky ochotě místních obyvatel. Lišanští totiž prohledali své šuplíky, a tak i ti mladší tu poznávali své maminky, tatínky, babičky i dědečky.

Krásné odpoledne hlavně těm nejmenším kromě soutěže udělaly čtyři loutkové pohádky o drakovi a zlobivé princezně v podání Tomáše Kapsy z Loutkového divadla Před Branou v Rakovníku.

Své umění tu coby westernový jezdec předvedl Vladimír Špáňa se svým koněm. K dobré pohodě celé odpoledne hrál Martin Sokol z Lišan. K příjemné sousedské atmosféře nechybělo ani občerstvení – pečená kýta a rakovnické pivo.

Za zemědělskou soutěž samozřejmě náležela odměna, a to zcela stylová. Mezi účastníky se losovalo o modely traktorů. Aby zemědělství žilo i nadále, členové Lišanské šlapky plánují příští rok akci zase o kousek rozšířit a třeba oslovit i okolní školy.