Mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová popsala jeden ze šesti případů, ke kterým rakovničtí záchranáři vyjížděli: „Jednalo se o ženu vyššího věku, která zkolabovala po hodinové odpolední procházce. Po příjezdu a vyšetření záchranáři ženu začali nitrožilně rehydratovat. Poté byla pacientka transportována na interní oddělení místní nemocnice."

Také často zasahovali u lidí se zvýšeným krevním tlakem, u dušností a bolestí na hrudi. „Tedy u lidí, kterým se vlivem horka zhoršil zdravotní stav. To se týká zejména seniorů, lidí s oslabeným imunitním systémem a chronicky nemocných," upozornila Petra Effenbergerová.

První rada, jak kolapsům předejít, je dodržovat pitný režim. Nemělo by se vycházet na slunce mezi 12. – 15. hodinou. „Lidé by se měli přiměřeně oblékat, nosit pokrývku hlavy a přizpůsobit veškeré aktivity svému aktuálnímu zdravotnímu stavu," zdůraznila Effenbergerová.

Toho se drží například klienti Domova Kolešovice. Ředitelka tohoto zařízení Taťána Čížková konstatovala: „Naši uživatelé v těchto dnech tráví čas převážně v budově, venku jsou spíše dopoledne do deseti hodin a pak kolem druhé hodiny odpolední. Posedávají ve stínu pergol, nebo ve stínu, který přirozeně poskytuje zeleň rostoucí v parku a na našem nádvoří." V podkrovních pokojích jsou dle jejích slov k dispozici ventilátory a okenní zastínění.

„Samozřejmě ošetřovatelský personál zvýšeně dbá na příjem tekutin u jednotlivých uživatelů," dodala Čížková.

Podobně postupují také v Domově pro seniory v Novém Strašecí.
„Zajišťujeme zvýšený přísun tekutin, sledujeme příjem tekutin u klientů imobilních a množství zapisujeme," uvedla ředitelka zařízení Miluše Jůnová. Na odpočinkovou plochu postavili párty stan o rozměrech 6 x 20 m bez postranních stěn a zajistili dostatečné množství a výběr mražených nanuků. „Zatím se u nás nevyskytly žádné potíže z přehřátí," dodala k tématu Miluše Jůnová. 

Tropickým teplotám přizpůsobili také režim v základních školách i mateřských školách. Například v MŠ Vinohrady v Rakovníku pobývaly děti venku pouze v pondělí, a to jen krátce na zahradě ve stínu pod břízami.
„V úterý jsme s dětmi venku nebyli. Hráli jsme s nimi ve třídách klidnější hry. Jinek dostávají dostatek tekutin v podobě chlazeného ovocného čaje. Také děti omýváme vlažnou vodou," řekla ředitelka školy Irena Bartoníčková.

V Mateřské škole Klicperova děti pobývají venku hned po ránu, kdy je ještě chladněji. K osvěžení využívají na zahradě nafukovací bazén. „Také je rosíme na novém hřišti. Kromě toho se sprchují. Mají stále k dispozici pití v barelech, takže vydrží chladné. Okna tříd zatemňujeme žaluziemi, aby teplo nešlo dovnitř," dodala ředitelka školy Ivana Vágnerová.

Provoz výrazně neomezují na 1. základní škole v Rakovníku. Děti se běžně učí ve svých třídách. Hodiny tělesné výchovy v pondělí a v úterý trávily v tělocvičně a ne venku.

Další informace dodal ředitel školy Karel Folber: „Do dvanácti hodin je v učebnách přijatelně, horší je to odpoledne. Samozřejmě větráme. Ve středu končilo vyučování všech tříd podle rozvrhu nejdéle v půl jedné, takže se to dalo vydržet. Od čtvrtka by se mělo ochladit, takže to snad bude lepší." Kvůli vedrům na začátku týdne na 1. ZŠ odložili na jiný den plánované výlety vlakem a dokonce odložili dva výlety objednaným autobusem.

Tropické teploty téměř zastavily práci na polích. Dělají se pouze kultivační práce. Zemědělci mají buď traktory s klimatizací, nebo do polí vyjíždějí například už v pět ráno a končí jednu hodinu po poledni. Ale aplikaci hnojiv postřiky na list nebo ochranu rostlin dělat nelze. Přípravky totiž obsahují jen malé množství vody a ve vysokých teplotách by se vypařily dříve, než by dopadly na rostlinu. Navíc hrozí i popálení rostlin. Do polí proto zemědělci vyjíždějí brzy po ránu a končí s postřiky v dopoledních hodinách.

„Některé operace jsme posunuli až na závěr týdne, kdy doufáme, že se podle předpovědi počasí ochladí. Mezi tím lidé opravují stroje a připravují se na žně, které očekáváme o 14 dní dříve," zkonstatoval Jaroslav Mikoláš, jeden z jednatelů Lupofytu Chrášťany. „V tomhle vedru se nedá dělat prakticky nic. Lidé přicházejí do práce brzy ráno a končí dříve. Nebo dělají ráno a pak ještě večer, to podle typu práce," zhodnotil situaci předseda družstva Agrochmel Kněževes Radek Gregor.