Smutná událost postihla Železniční muzeum Českých drah v Lužné. Přišlo o část své modelářské expozice. Modely parních lokomotiv a nákladních vozů.
„Abych řekl pravdu, tak mi vůbec není do řeči. Část ukradených modelů byla rukodělná výroba kolegů a tak je škoda pro ně osobně dost těžko vyčíslitelná,“ konstatoval zdrcený vedoucí muzea František Kaplan.


V krytých expozicích se tu mohou už po léta návštěvníci muzea kochat pohledem na nejrůznější předměty z historie železnic. Je tu například zabezpečovací zařízení, ruční nářadí, modely a součásti lokomotiv. V další kryté expozici je instalováno modelové kolejiště. „Část ukradených modelů byla tovární výroby a byla i na tomto kolejišti,“ pokračoval František Kaplan.


Zloděj, který byl pravděpodobně z prostředím muzea dobře seznámen překonal nejprve mříž na okně. „Myslíme si ale, že to nebyl sběratel. Soudíme tak dle toho, jak se v muzeu choval. Řádil tu dost brutálním způsobem, hrubě vytahoval modely z vitrín. Ten člověk nemá k modelům žádný vztah. Na druhou stranu ten člověk věděl dobře co dělá. Vybíral vitríny dosti systematicky,“ hodnotil František Kaplan.


Policistům i železničářům tím pádem zatím uniká i smysl krádeže. „Naši sbírku nemůže zloděj komerčně využít. Jsou to specifické výrobky. Navíc autoři ručně dělaných modelů si své modely dobře poznají,“ zdůraznil František Kaplan. Prázdné police budou zatím doplněny modely z rezerv muzea.


K vloupání muselo dojít někdy během noci z pondělí na úterý tohoto týdne. Škody byly spočteny na 35 tisíc korun. Policie i vedení muzea přivítá veškeré informace, které by jim mohli pomoci vypátrat zloděje.