Do této situace se dostala například čtenářka Jana z Kladna, která Kladenský deník na problém upozornila. „Jsem podruhé vdaná a z prvního manželství mám dva dospělé syny. Můj první muž po sňatku přijal mé rodné příjmení za své, a tak se i naše děti jmenují jako já za svobodna. Teď jsem ve věku, kdy bych mohla být babičkou, a tak jsem začala uvažovat nad tím, že bych si ke svému současnému příjmení chtěla přidat ještě rodné, abych se jmenovala stejně. Navíc můj tatínek brzy oslaví sedmdesátiny, a tak mě napadlo, že by bylo hezké, mu jako dárek dá to, že se stále jmenuji po něm,“ uvedla čtenářka.

Když se však se svým záměrem vypravila na matriku kladenského magistrátu, narazila. „Pracovnice, se kterou jsem hovořila, mi říkala, že by ji to samotnou zajímalo, protože se na to prý chodí ptát více lidí, ale také mi sdělila, že zákon tuto změnu neumožňuje. Prý to jde jen při svatbě, takže bych se asi musela se svým současným mužem rozvést a pak si ho znovu vzít,“ dodala paní Jana.

V době, kdy si je možné bez problémů změnit křestní jméno, mít příjmení v mužském rodu nebo dvě, je tak podle čtenářky skutečně divné, že dodatečně přidat druhé příjmení nelze. „Vždyť tím nikomu neubližuji nebo nikoho neohrožuji. Je to jen mé přání a týká se pouze mé osoby, nevím, proč by to někomu mělo vadit,“ podivovala se.

Kladenský deník se proto na problematiku zeptal přímo na oddělení matriky Magistrátu města Kladna. „Skutečně jediná možnost jak doplnit příjmení o druhé je podle zákona při svatbě,“ uvedla pracovnice matriky.

Navíc podle zjištěných faktů uvedených v zákoně o rodině, nejen že by se paní Jana musela kvůli svému vysněnému příjmení s manželem nejprve rozvést, ale ještě by do jednoho měsíce po pravomocném rozhodnutí o rozvodu musela na kladenský matriční úřad oznámit, že přijímá zpět své dřívější příjmení a až poté by se znovu mohla za svého muže provdat a docílit tak zdvojeného příjmení při sňatku. Připojit se totiž vždy může pouze příjmení, se kterým dotyčný do manželství vstupuje.

V tomto případě by se pak jako jednodušší varianta jevila společná změna příjmení, se kterou však musejí souhlasit oba manželé.