Světový den první pomoci nebyl k jejich škodě středem zájmu Rakovničanů.


Osmý ročník této akce, které se účastní na 160 zemí světa, byl pro širokou veřejnost připraven na Husově náměstí v Rakovníku. Rakovničané se zde mohli seznámit s jednotlivými úkony poskytování první pomoci, seznámit se s aktivitami Oblastního spolku Českého červeného kříže v Rakovníku, nechat si změřit krevní tlak, s vybavením moderní sanity rakovnické záchranné služby i hasičským autem rakovnických profesionálních hasičů. „Lidi docela zajímá jak jsou na tom s krevním tlakem. Lidé chodí jsme s jejich počtem spokojené,“ shodly se Pavla Rázková a Eva Mrhalová, které na Husově náměstí měřili veřejnosti krevní tlak.

Méně spokojena byla se zájmem veřejnosti o znalost umění první pomoci další zástupkyně ČČK Jana Pokorná. „Vidíte. Hodně lidí se jen z zpovzdálí dívá, ale nepřijdou blíže. Nevím proč se nepřijdou něčemu přiučit,“ řekla Jana Pokorná.

To, že alespoň základní znalost první pomoci mnohdy zachránila lidský život, potvrdil i primář rakovnické záchranky MUDr. Leoš Klik. „Znalost první pomoci je zcela zásadní, bez této znalosti ztrácí lidé velkou šanci na další úspěšné obnovení životních funkcí,“ zdůraznil mimo jiné lékař Leoš Klik v sobotním dopoledni na Husově náměstí.